Dzisiaj jest: 20 Października 2018   |   Imieniny obchodzą: Ireny, Kleopatry, Jana

Listy Burmistrza Łukowa Dariusza Szustka do Mieszkańców

Listy Burmistrza Łukowa Dariusza Szustka do Mieszkańców

Geoportal - System Informacji Przestrzennej Powiatu Łukowskiego

Organizacje pożytku publicznego

 

Pogoda

 

 

 

Harcerze na szlaku Tadeusza Kościuszki

Harcerze na szlaku Tadeusza KościuszkiZ racji tego, że rok 2017 został ogłoszony Rokiem Tadeusza Kościuszki, również harcerze z Hufca ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej włączyli się w poznawanie losów naszego wybitnego wodza. W dn. 28 – 29 października 2017 r. wyruszyli na objazd historyczny, aby lepiej zrozumieć jego biografię i przyczyny, z powodu których nadal inspiruje potomnych.

Na trasie znalazły się Maciejowice – miejsce przegranej bitwy insurekcji 1794 r. oraz ich okolice. Druhny i druhowie odwiedzili lokalne muzeum oraz kopiec w Krępie w miejscu, gdzie naczelnik powstania dostał się do niewoli. W Dęblinie zawitali do Muzeum Sił Powietrznych, gdzie między innymi wysłuchali opowieści o Dywizjonie 303, noszącym imię Tadeusza Kościuszki. W Kocku minutą ciszy przy mogile uczcili pamięć dowódcy z 1794 r., późniejszego legionisty, Berka Joselewicza. Obejrzeli również wystawę historyczną w Muzeum Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu.

Zakwaterowani byli w Sosnowicy, w dworze, gdzie rozkwitała miłość Tadeusza Kościuszki z Ludwiką Sosnowską. Tam odwiedzili różne miejsca związane z ową romantyczną historią. Wzięli również udział w warsztatach poświęconych słynnemu Polakowi. Okazało się, że biografia Kościuszki może uczyć współczesnych nie tylko patriotyzmu, ale i umiejętności współpracy, kreatywności, szlachetnej rywalizacji.

Objazd historyczny przygotowała dwójka instruktorów – pwd. Agnieszka Romańczyk i hm. Michał Mojski. Był on częścią projektu „Medalion Kościuszki”, realizowanego przez Hufiec ZHP Łuków, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie przy wsparciu Fundacji KGHM. Wyjazd – mimo niesprzyjającej, deszczowej aury - pozwolił w nieszablonowy sposób poznać nie tylko losy bohatera narodowego, ale również dzieje związanej z postacią tradycji.

Źródło: Komendant Hufca ZHP Łuków hm. Michał Mojski