Dzisiaj jest: 24 Października 2018   |   Imieniny obchodzą: Marty, Marcina, Rafała

Listy Burmistrza Łukowa Dariusza Szustka do Mieszkańców

Listy Burmistrza Łukowa Dariusza Szustka do Mieszkańców

Geoportal - System Informacji Przestrzennej Powiatu Łukowskiego

Organizacje pożytku publicznego

 

Pogoda

 

 

 

Pogrzeb chorążego Antoniego Dołęgi

Pogrzeb chorążego Antoniego DołęgiChorąży Antoni Dołęga „Znicz” był żołnierzem i dowódcą podziemia antykomunistycznego na Ziemi Łukowskiej. Urodził się 1 maja 1915r. w Farfaku (obecnie Łuków). W 1938 r. ukończył szkołę podoficerską przy 84 pułku piechoty w Pińsku. Był uczestnikiem Wojny Obronnej 1939 r. oraz konspiracji niepodległościowej w szeregach Armii Krajowej od 1942 r. i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość od 1946 r.

Po śmierci por. Józefa Matusza ps. „Lont” w 1951r. został dowódcą kilkunastoosobowego oddziału działającego na terenie powiatów łukowskiego, siedleckiego i radzyńskiego. Po rozbiciu oddziału w 1955r. ukrywał się samotnie u zaufanych gospodarzy, którzy nie dbając o własne bezpieczeństwo, skrywali go aż do śmierci w 1982 r. Był najdłużej urywającym się Żołnierzem Wyklętym w Polsce oraz ostatnim partyzantem antykomunistycznego ruchu oporu w Europie. Doczesne szczątki zostały ekshumowane z konspiracyjnego grobu w dniu 13 czerwca 2017 r. w miejscowości Popławy – Rogale w gminie Trzebieszów.

W niedzielę 19 listopada 2017 r. w Trzebieszowie odbędzie się ceremonia pogrzebowa organizowana przez Społeczny Komitet Upamiętnienia Antoniego Dołęgi i rodzinę, przy wsparciu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Gminy Trzebieszów.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 10.30 modlitwą różańcową w Gminnym Ośrodku Kultury. O godz. 12:00 w kościele pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników, sprawowana będzie Msza Św. pogrzebowa pod przewodnictwem ordynariusza siedleckiego Ks. Bp. Kazimierza Gurdy, po zakończeniu której nastąpi odprowadzenie doczesnych szczątków zmarłego na cmentarz parafialny w Trzebieszowie.