Dzisiaj jest: 10 Grudnia 2018   |   Imieniny obchodzą: Julia, Judyta, Daniel

Listy Burmistrza Łukowa Dariusza Szustka do Mieszkańców

Geoportal - System Informacji Przestrzennej Powiatu Łukowskiego

Organizacje pożytku publicznego

 

Pogoda

Spotkanie patriotyczne ku czci Tadeusza Kościuszki

Spotkanie patriotyczne ku czci Tadeusza KościuszkiRok 2017 został ogłoszony Rokiem Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie zrealizowało szereg przedsięwzięć poświęconych patronowi szkoły. W dn. 22 listopada 2017 r. odbyło się spotkanie patriotyczne ku czci naczelnika insurekcji 1794 r. Młodzież przypomniała najważniejsze dokonania bohatera.

W krótkich scenach uczniowie odegrali jego rozmowy z ukochaną, Ludwiką Sosnowską, fortyfikowanie West Point, przysięgę na rynku w Krakowie, epizod z bitwy pod Maciejowicami. Inscenizacje przeplatane były pieśniami patriotycznymi i wierszami. Nie zabrakło również miejsca na taniec - zarówno tradycyjnego krakowiaka, jak i na współczesny układ choreograficzny. Na zakończenie młodzież zaprosiła publiczność do wspólnego odśpiewania powstańczej melodii: „Dalej chłopcy, dalej żywo…” Odcztany został również list, w którym uczennica deklarowała: „Generale Kościuszko, każdego dnia staramy się być Twoimi małymi żołnierzami spod sztandaru „Żywią i bronią”, bo właśnie tutaj – w szkole pod Twoim patronatem - na takich wzrastamy. Mamy nadzieję, że jesteśmy na dobrej drodze, aby osiągnąć ten cel…”

Spotkanie patriotyczne przygotowała młodzież z I LO pod opieką nauczycieli: Michała Mojskiego, Sylwii Szczygielskiej i Małgorzaty Wardak. Przedsięwzięcie to element projektu „Medalion Kościuszki”. Jest on realizowany pod patronatem Starosty Łukowskiego przez Hufiec ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, a dofinansowany przez Fundację KGHM Polska Miedź w Lubinie. W ramach obchodów roku swojego patrona uczniowie I LO dotychczas dwukrotnie byli w Pałacu Prezydenckim na zaproszenie głowy państwa, uczestniczyli w Zlocie Młodzieży Szkół im. Tadeusza Kościuszki, organizowali grę miejską, brali udział w objeździe historycznym i licznych konkursach tematycznych.

Źródło: I LO im. T. Kościuszki w Łukowie.