Dzisiaj jest: 21 Maja 2019   |   Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

„Bajadera” w Kinie Łuków

„Bajadera” w Kinie ŁukówŁukowski Ośrodek Kultury zaprasza na kolejną retransmisję spektaklu baletowego z Teatru Bolszoj w Moskwie. W niedzielę 10 marca 2019 roku o godzinie 17:30 w Kinie Łuków zostanie wyświetlona „Bajadera”. Bilety dostępne są w kasie Kina Łuków oraz online. 

 

 

Balet opowiada tragiczną historię miłości świątynnej tancerki Nikiji i wojownika Solora. To obok słynnego „Jeziora łabędziego”, jedno z najwspanialszych dzieł baletu klasycznego w jego najdoskonalszej XIX-wiecznej eklektycznej formie. Marius Petipa, który stworzył pierwszą wersję choreograficzną „Bajadery”, we wszystkich swoich baletach na piedestale stawiał kobietę – primabalerinę z jej tanecznym popisem. Tu widz otrzymuje popis podwójny, bo oprócz głównej bohaterki wspaniałą partię otrzymała jej rywalka – okrutna hinduska księżniczka Gamzatti, która rozkazuje zabić Nikiję podsuwając jej kosz kwiatów z ukrytą żmiją. „Bajadera” słynie z romantycznej „Sceny Cieni”, kiedy to kilkadziesiąt ubranych na biało i spowitych woalami tancerek schodzi z „nieba” na ziemię wykonując wciąż i wciąż to samo baletowe pas – arabesque penchée. Ten zadziwiający romantyczny obraz na długo pozostaje w pamięci wraz z rozkołysaną romantyczną muzyką Ludviga Minkusa.

Bajadera - La bayadere;

muzyka: Ludwig Minkus;

choreografia: Marius Petipa i Jurij Grigorowicz;

obsada: Olga Smirnowa, Artiom Bieliakow, Olga Marczenkowa, Aleksander Fadejeczew, Anton Saviczew, soliści, koryfeje, zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj.

Przedstawienie trwa około 3 godzin i 20 minut.