Dzisiaj jest: 6 Grudnia 2019   |   Imieniny obchodzą: Mikołaj, Emilian, Leontyna

 

Prace archeologiczne podsumowane

Prace archeologiczne podsumowanePonad setka mieszkańców miasta wzięła udział w sympozjum popularno-naukowym podsumowującym prace archeologiczne, które przez ostatnie tygodnie odbywały się w podziemiach kościoła pobernardyńskiego w Łukowie. Uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się m.in., co odkryły prace prowadzone przez naukowców.

Sympozjum pt. „»Podziemna Historia« kościoła pobernardyńskiego w Łukowie” zorganizowały wspólnie Miasto Łuków oraz parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie, na terenie której prowadzone były prace badawcze. Przez ostatnie tygodnie w kryptach kościoła grupa studentów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, pod opieką dr Małgorzaty Grupy, prof. UMK prowadziła badania archeologiczne, które oprócz poznania przeszłości obiektu, miały na celu także ocenę stanu użytkowego budynku i jego fundamentów.

Podsumowanie prac odbyło się 12 sierpnia 2019 r. w sali konferencyjnej im. Jana Pawła II w budynku Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego. Na sympozjum naukowcy podsumowali prace i opowiadali, co takiego udało się znaleźć w podziemiach pobernardyńskiego kościoła. Z referatami zaprezentowali się:

  • dr hab. Wiesław Nowosad – Źródła do dziejów Łukowa i kościoła pobernardyńskiego od XVI do XIX wieku
  • mgr Jakub Michalik - „Co do krypt wrzucano” - historia śmieci
  • dr hab. Małgorzata Grupa, prof. UMK w Toruniu - Co kryją podziemia kościoła pobernardyńskiego w Łukowie?
  • dr hab. Tomasz Kozłowski - Osteobiografie - historia życia i śmierci pisana w kościach

Słowo przewodnie wygłosili Burmistrz Miasta Łuków Piotr Płudowski i proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Andrzej Kieliszek. Osoby, które przybyły na sympozjum, miały też możliwość zadawania pytań. Całość transmitowana była w Internecie przez pracowników Urzędu Miasta.

 

Zobacz też: nagranie z sympozjum

 

Prace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowanePrace archeologiczne podsumowane