Dzisiaj jest: 27 Stycznia 2020   |   Imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław

 

8 lektur na Narodowe Czytanie

8 lektur na Narodowe CzytanieCzytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Sienkiewicza w Łukowie, uczniowie łukowskich szkół podstawowych, radni miejscy, a także burmistrz i wiceburmistrz Łukowa wzięli udział w 8. edycji akcji Narodowe Czytanie, którą zorganizowano w sobotę 7 września w parku miejskim w Łukowie. Tym razem obecni odczytywali fragmenty polskich noweli opisujących rzeczywistość od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne.

Nowele będące szkolnymi lekturami czytali między innymi burmistrz Piotr Płudowski, zastępca burmistrza Paweł Krasuski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Łuków Przemysław Suchodolski, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Marek Król oraz miejscy radni: Urszula Chruściel, Maria Pszczółkowska, Mariusz Chudek i Maciej Nurzyński.

Fragmenty lektur odczytywali także pracownicy Urzędu Miasta, radny powiatowy Andrzej Soćko, Przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Łukowie, pracownicy miejskiej biblioteki, a także czytelnicy tej placówki w różnym wieku. W tym roku do akcji Narodowe Czytanie odbywającej się pod patronatem pary prezydenckiej RP zakwalifikowanych zostało 8 pozycji wybranych spośród stu tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Ich wspólną cechą jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. W Łukowie czytano fragmenty noweli:

  • Eliza Orzeszkowa - Dobra pani
  • Maria Konopnicka - Dym
  • Bolesław Prus - Katarynka
  • Bruno Schulz - Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą)
  • Władysław Stanisław Reymont – Orka
  • Stefan Żeromski - Rozdzióbią nas kruki, wrony…
  • Henryk Sienkiewicz - Sachem
  • Henryk Rzewuski - Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy)

8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie8 lektur na Narodowe Czytanie