Dzisiaj jest: 3 Czerwca 2020   |   Imieniny obchodzą: Leszek, Anatola, Tamara

 Nabór do przedszkoliNabór do szkół

 

Interaktywna mapa dla firm i mieszkańców

 

Miasto awansuje w rankingu

Miasto awansuje w rankinguAwans o 210 pozycji odnotowało Miasto Łuków w najnowszej edycji Rankingu Samorządów "Rzeczypospolitej" 2019. Samorząd wśród 864 gmin miejskich i miejsko-wiejskich sklasyfikowany został na 133. pozycji w kraju. Ranking prowadzony przez poczytny dziennik uznawany jest za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce.

Na łączną ocenę składa się około 50 wskaźników i szczegółowych pytań, dotyczących działań samorządów w kluczowych obszarach. Źródłem danych wykorzystanych w zestawieniu są ogólnie dostępne publiczne bazy GUS i Ministerstwa Finansów, a także odpowiedzi udzielone przez samorządy na pytanie ankietowe. Ranking tworzony jest od 15 lat przez redakcję „Rzeczpospolitej”, a nad jego przebiegiem czuwa komisja na czele z byłym premierem Jerzym Buzkiem. Ideą rankingu jest wyłonienie i pokazanie tych samorządów, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój.

Miasto Łuków w kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich zajęło w tym roku 133 pozycję w kraju, wyprzedzając sąsiednie miejscowości, m.in.: Międzyrzec Podlaski (192 miejsce, awans z 318 m.), Radzyń Podlaski (225 miejsce, spadek z 159 m.), Lubartów (234 miejsce, spadek z 193 m.), Ryki (361 miejsce, spadek z 353 m.), Stoczek Łukowski (401 miejsce, spadek z 368 m.), czy Dęblin (581 miejsce, spadek z 428 m.). Miejski samorząd awansował w 2019 roku o 210 pozycji z 343 miejsca zajętego w rankingu w 2018 r. Liderem tegorocznego zestawienia w powyższej kategorii okazała się Morawica w województwie świętokrzyskim, wyprzedzając Podkowę Leśną z woj. mazowieckiego i Puławy z województwa lubelskiego. Badaniem objętych zostało 864 gmin miejskich i miejsko-wiejskich z całego kraju.

Zestawienie „Rzeczpospolitej” przygotowywane jest w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. W rankingu nie jest uwzględniane miasto stołeczne Warszawa, ze względu na inny ustrój prawny oraz jego wielkość. Natomiast sam ranking ustalany jest na podstawie czterech kategorii. Dotyczą one:

  • Trwałości ekonomiczno-finansowej miasta - w tym miejscu oceniane są wskaźniki zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych, w tym również wpływów z podatków. Oceniana jest także zdolność do korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, efektywność zarządzania finansami, ale także budowanie potencjału do dalszego rozwoju.
  • Trwałości społecznej - w tej kategorii oceniane są umiejętności samorządu w kreowaniu jakości życia mieszkańców, a także w budowaniu tak zwanego społeczeństwa obywatelskiego. Ocenie podlegają również standardy: odpowiednia ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach, wydatki na edukację, ale także współpraca z organizacjami pozarządowymi czy też skuteczność kreowania budżetu partycypacyjnego.
  • Trwałości środowiska - w tej kategorii oceniane są umiejętności samorządu w kwestiach dotyczących ochrony środowiska, w tym także gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej, redukcji smogu czy spalin.
  • Jakości zarządzania i współpracy - w tej kategorii oceniana jest jakość zarządzania urzędem, proces podejmowania uchwał oraz współpraca z innymi samorządami.

 

Wyniki Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2019 - Gminy miejskie i miejsko-wiejskie