Dzisiaj jest: 18 Października 2018   |   Imieniny obchodzą: Juliana, Łukasza, Bogumiła

Listy Burmistrza Łukowa Dariusza Szustka do Mieszkańców

Listy Burmistrza Łukowa Dariusza Szustka do Mieszkańców

Geoportal - System Informacji Przestrzennej Powiatu Łukowskiego

Organizacje pożytku publicznego

 

Pogoda

 

 

 

Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej

Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej imienia ks. gen. Stanisława Brzóski

ul. Farfak 42
21-400 Łuków
tel. 698 839 025

Facebook

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Łukowski Ośrodek Kultury

Korzenie ŁOK sięgają 1918 r., kiedy to w Łukowie powstało Towarzystwo Kulturalne „Ogniwo”. Stowarzyszenie to było placówką umożliwiającą mieszkańcom miasta i okolic nawiązywanie stosunków kulturalno - towarzyskich poprzez krzewienie oświaty, upowszechnienie teatru, czytelnictwa oraz działalność rozrywkową.
Druga wojna światowa zadała miastu dotkliwe ciosy, również na polu kultury. Członkowie różnych stowarzyszeń  organizowali tajne nauczanie, domowe biblioteki, teatr i imprezy o charakterze patriotycznym.
Po wyzwoleniu Łukowa w sierpniu 1944 r. przystąpiono do odbudowy miasta i spontanicznego organizowania życia kulturalno - oświatowego, przywrócono do pracy bibliotekę miejską, ognisko muzyczne i wznowiono wydawanie „Gazety Łukowskiej”.
W 1954 r. utworzono Powiatowy Dom Kultury, który prowadził działalność w trzech kierunkach: oświatowym, artystycznym, wypoczynku i rozrywki na terenie miasta i powiatu. Instruktorzy oprócz stałych form pracy prowadzili poradnictwo, szkolenia i organizowali imprezy artystyczne w 47 klubach (23 „Ruch”, 23 „Rolnika” i 1 „Ogrodnika”) dla mieszkańców wsi.
Po reformie administracyjnej w 1975 r. powstał Łukowski Ośrodek Kultury i działał na terenie 13-stu gmin, mając pod opieką 68 wiejskich klubów, 3 gminne ośrodki kultury i 38 bibliotek.
W 1977 r. powstał Młodzieżowy Dom Kultury jako filia ŁOK. Była to pierwsza tego typu placówka w woj. siedleckim. MDK posiadał bibliotekę, salę gier automatycznych, salę dyskotekową i inne pomieszczenia w których mogło zaspokoić swoje zainteresowania nawet 100 osób jednocześnie.
W 1991 r. ŁOK otrzymał budynek po dawnym KMPZPR i po generalnym remoncie w październiku 1992 r. budynek oddano do użytku.
ŁOK jest pomysłodawcą najstarszej imprezy teatralnej w Polsce - Sejmików Wiejskich Zespołów Teatralnych, które od 1970 r. odbywają się w Stoczku Łukowskim. Sejmiki są okazją do prezentacji osiągnięć teatrów wiejskich, sposobnością do wymiany doświadczeń, a także formą edukacji teatralnej z woj. lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko - mazurskiego. Występują teatry obrzędowe, śpiewacze, oraz teatry z repertuarem klasycznym, współczesnym, ruchu, poezji, lalkowe, kabarety i teatrzyki dziecięce.
Sejmiki nie mają charakteru konkursowego, a jedynie powołana przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie komisja artystyczna (aktorzy, teatrolodzy etnografowie, reżyserzy, folkloryści) obserwują występy zespołów, dzielą się uwagami z jego członkami i typują najlepszych wykonawców na Ogólnopolski Sejmik w Tarnogrodzie. ŁOK, to jedyna z pięciu instytucji kultury w Polsce, która jeszcze organizuje Sejmiki wiejskich zespołów teatralnych, kontynuując tradycyjnie amatorskiego ruchu ludowego.
Od 1991 r., w grudniu organizowana jest pod patronatem Burmistrza Miasta Łuków „Wigilia dla samotnych” - ludzi żyjących na skraju ubóstwa i pozbawionych najbliższych.
Od 1994r. organizowane są Młodzieżowe Jesienie Artystyczne, na których młodzi twórcy prezentują swój dobytek artystyczny z różnych dziedzin sztuki.
Od ponad 30 lat ŁOK jest organizatorem Powiatowego Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki”, której laureaci odnoszą spore sukcesy na arenie województwa i kraju. Konkursy recytatorskie to domena pracy ŁOK, należą do nich m. in, konkurs poezji i prozy żydowskiej, jesiennej, ukraińskiej, dziecięcej - „Barwy słowa” i „Moje Małe Wierszobranie”, konkurs poezji ks. J. Twardowskiego, Ogólnokrajowy Konkurs Recytatorski i inne.
Od 1999 r. działa przy ŁOK Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” skupiający w swoich szeregach ponad setkę dzieci i młodzieży z Łukowa i okolic. W repertuarze zespołu znajdują się polskie tańce narodowe i regionalne, działa również chór i kapela ludowa. Dotychczas zespół koncertował w kraju i za granicą (mi.in. Białoruś, Francja, Niemcy, Włochy, Litwa, Estonia, Bułgaria, Irlandia).
W ŁOK-u działa Galeria PROwizorium gdzie, profesjonaliści i amatorzy wystawiają swoje dzieła sztuki.
Łukowski Ośrodek Kultury jest organizatorem imprez o charakterze lokalnym, wojewódzkim oraz ogólnopolskim, organizowane kursy tańca towarzyskiego, spektakle teatralne dla dzieci i młodzieży, koncerty, kabarety, imprezy rekreacyjne, integracyjne itp.
Na szczególną uwagę zasługują: Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim (najstarsza impreza w Polsce), Łukowska Noc Kultury, Pożegnanie Lata, Łukowska Jesień Artystyczna Młodych,  Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych, Wojewódzki Konkurs Młodych Instrumentalistów, Wojewódzki Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych, Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Barwy słowa”, Powiatowy Konkurs Poezji i Prozy Ukraińskiej, Powiatowy Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki”.

 

Dyrektor Łukowskiego Ośrodka Kultury

Grzegorz Skwarek

 ul. Ks. Kard. St. Wyszyńskiego 20

21 – 400 Łuków

tel./fax 25 798 32 72
www.lok.lukow.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biblioteki

Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza
Dyrektor Pani Ewa Wiśnicka
ul. Ks. Kard. St. Wyszyńskiego 24, 21-400 Łuków
www: www.biblioteka.lukow.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel./fax 25 798 23 15
czynne:
wtorek – piątek godz. 11.00 – 18.00
sobota: 10.00 – 16.00
 

Łukowska biblioteka to instytucja kultury o długoletniej i bogatej historii, została utworzona w 1908 roku. Obecnie w skład Miejskiej Biblioteki Publicznej wchodzi: biblioteka główna (Oddział dla Dorosłych i Oddział Dziecięco – Młodzieżowy) oraz 3 filie.

Księgozbiór MBP liczy 87 654 woluminów. Zbiory są wypożyczane na zewnątrz i udostępniane prezencyjnie. Biblioteka oferuje: wydawnictwa informacyjne, literaturę piękną polska i obcą, pięknie ilustrowane książki dla dzieci, zbiory regionalne, czasopisma z wielu dziedzin wiedzy. W czytelniach zapewniony jest bezpłatny dostęp do Internetu. Placówka jest skomputeryzowana. Istnieje możliwość przeglądania zbiorów i rezerwacji książek w katalogu on-line w systemie MAK+ przez stronę internetową biblioteki. Miejska Biblioteka Publiczna prowadzi szeroką działalność upowszechnieniową i edukacyjną promującą czytelnictwo adresowaną do dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów. Są to: spotkania autorskie, konkursy: literackie, plastyczne, wiedzy, lekcje biblioteczne, wystawy, imprezy czytelnicze.

 

Adresy filii:

Miejska Biblioteka Publiczna. Filia nr 1
os. Dr. B. Chącińskiego 17
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
czynne: poniedziałek – piątek godz. 11.00 – 18.00

Miejska Biblioteka Publiczna. Filia nr 2
ul. Siedlecka 56
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
czynne: poniedziałek – piątek godz. 11.00 – 18.00

Miejska Biblioteka Publiczna. Filia nr 3
os. Unitów Podlaskich blok 2
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
czynne: wtorek i czwartek godz. 12.00 – 18.00

Muzeum

 Muzeum Regionalne w Łukowie

Dyrektor - Grzegorz Osial
ul. Piłsudskiego 19
21 - 400 Łuków
tel. (25) 798 - 27 - 16
www.muzeum.llu.pl

Zespoły Taneczne

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”

 

Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej "Łukowiacy" powstał we wrześniu 1999 r. Działa jako stowarzyszenie kulturalne założone przez rodziców. Obecnie członkami zespołu jest ponad 100 dzieci z Łukowa i powiatu łukowskiego - 4 grupy w wieku od 8 do 19 lat.

 

W repertuarze zespołu znajdują się polskie tańce narodowe: polonez, krakowiak, kujawiak z oberkiem i mazur oraz regionalne tańce i przyśpiweki: lubelskie, rzeszowskie, podlaskie, kurpiowskie, śląskie, górali żywieckich i opoczyńskie. Przy zespole funkcjonuje kapela muzyczna.

 

Dotychczas zespół wystąpił na ponad 100 koncertach w kraju i za granicą. ZPiT Ziemi Łukowskiej "Łukowiacy" koncertował m.in. w:
Brześciu - Białoruś (2003),
Voisin le Bretoneux - Francja (2003),
Lazdijai - Litwa (2004)
Rzymie - Włochy (2004)
Westport - Irlandia (2006)
Daugapilis - Łotwa (2006, 2007)
Ryga - Łotwa (2006)
Narva, Tallinn -Estonia (2007)
Berlin - Niemcy (2008)
Primorsko - Bułgaria (2008)
Sali Kongresowej PKiN w Warszawie na imprezie "Dzieci dzieciom" (2003, 2005).


Dyrektor:
Grzegorz Rzymowski

Kierownictwo artystyczne:

Choreografia:
Małgorzata Kucharska

Opracowania muzyczne i akompaniament:
Stanisław Zarzycki

Opracowania wokalne:
Wojciech Zielonka

Kostiumy:
Regina Milewska, Elżbieta Ochnik, Halina Tubielewicz, Małgorzata Wilczyńska

Kontakt:
ul. Kardynała Wyszyńskiego 20, 21 - 400 Łuków
tel. 509 854 984
www.lukowiacy.pl
REGON: 030296721 NIP: 825-17-87-881

Dziecięcy Zespół Regionalny „KROPELKI ROSY”

 

Dziecięcy Zespól Regionalny „Kropelki Rosy” istnieje od października 2005 roku. Działa w ramach Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Nasz Region” przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łukowie. W repertuarze zespołu znajdują się tańce ludowe i narodowe. W zespole tańczy ponad 50 dzieci.

Choreograf zespołu:
Renata Pawlikowska

Kierownik muzyczny:
Leszek Kamola

Przygotowanie strojów:
Katarzyna Jankowska

Kontakt:
ul. Browarna 63, 21 - 400 Łuków
tel. 506061584
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bożena Chichłowska

Bożena Chichłowska
WYKSZTAŁCENIE
1975 - 1979 XII Liceum Ogólnokształcące im.Bolesława Chrobrego
Wrocław
1979 - 1984 Politechnika Wrocławska
Wydział Architektury
wykonywany zawód wyuczony
ZASŁUŻONA W DZIEDZINIE TWÓRCZOŚCI LITERACKIEJ DLA ZIEMI ŁUKOWSKIEJ
tytuł nadany przez Starostę Łukowskiego Pana Janusza Kozioła, dnia 9 października 2008 r.
Stutetka ZŁOTEGO NIEDŹWIEDZIA od Burmistrza Łukowa, Pana Dariusza Szustka, za najpiękniejsze wiersze i poematy o Łukowie, dnia 5 czerwca 2011 r.
TEOLOGIA
W latach 2004-2008 napisanie przy Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu popularnonaukowej interdyscyplinarnej pracy teologicznej pt:„ Stygmatycy jako znaki Paruzji”; opiekun naukowy i autor przedmowy- ks.prof.Roman Rogowski, PWT
L I T E R A T U R A
POEZJA
około 100 wierszy - między innymi:
- „Rozmyślania o świetle”
- ”Rozmyślania o wodzie”, opracowanie każdego ok.6 miesięcy
- „Rok polski - obyczaj i wiara”- cykl wierszy wg prozy Zofii Kossak pod tym samym tytułem z akcentami współczesności,
PROZA
małe formy, przede wszystkim na konkursy „O Łukowski Amonit”,opisy moich spotkań z s.Kajetaną i s.Banedyktą z wrocławskiego domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia /śp.s.Kajetana ostatnia pamiętająca s.Faustynę / :
- ”Miłość promieniuje”, wspomnienia s.Kajetany o s.Faustynie, listopad 2005r., publikacja
pod pseudonimem Łukowianka w Nowej Gazecie Łukowskiej nr 2/2006 Łuków, 2006 r.
- ”Drugie spotkanie”, początek 2008r.
- ”Sto jeden plus”, 101 urodziny s.Banedykty, listopad 2008r.
- „ Na sto dwa !!!” opis wizyty z okazji 102 urodzin s.Banedykty, 2009r.
- „… 99 i 103 …” styczeń 2010r.
- „GAETA” ; pożegnanie s.Kajetany, grudzień 2010 r.
- „ 104 BENEDYKCJA” – 104 urodziny s.Benedykty / odeszła w wieku 104 lata i 9 miesięcy/
p u b l i k a c j e : / K – pokonkursowe /
- Salwator dwumiesięcznik 5/97 Trzebinia 1997r. wiersz pt. ”Do Anioła Stróża”
- Nowa Gazeta Łukowska miesięcznik 3/98 Łuków 1998r. wiersz pt. ”Ukrzyżowanie”
- Wybór wierszy VII Konkurs Poezji Religijnej Związek Podhalan Ludźmierz 1999r.
wiersze pt. ”Ze mną”, „Paruzja”
- „Miłość jak ziarno odwagi” antologia Książnica Podlaska im.Ł.Górnickiego Białystok 2000r. … wiersze pt. ”Ukrzyżowanie”, ”Wielka Noc”, ”Paruzja”
- „Krzyż Drzewo Kwitnące” antologia fundacja Integracja Warszawa 2002r. . … wiersz pt. ”Ukrzyżowanie ‘ K
- komunikat Stowarzyszenia Architektów Polskich 1/49/05 SARP Wrocław 2005r.
wiersze pt. ”Rozmyślania o wodzie; świetle; ziemi” (fragm.)
- „O wieniec akantu” V Agon Poetycki almanach Instytut Wydawniczy ŚWIADECTWO .... Bydgoszcz 2005r. wiersz pt. ”Wiosenny wierszyk” K
- Wiadomości-43 bis nr387/388 pismo lokalne Konstantynów Łódzki 2005r wiersz pt.”Pejzaż ”K
- Nowe Życie rok XXII nr12(375) dolnośląskie pismo katolickie Wrocław 2005r.
wiersz pt.”Pójdę za Tobą”
- „WYSOKA ROZDZIELCZOŚĆ ’’ II konkurs im.ks.Jakuba Wujka Klub Poetycki ”WENA”
Wągrowiec k.Poznania 2005r. wiersze pt. ”Pejzaż”, ”Spotkanie”, ”RÓŻAniec”
- Antologia wierszy walentynkowych Salonik Trzech Muz, Wrocław 2006r.wiersz pt.„Róża”
- XIII wybór wierszy Konkurs Poezji Religijnej Związek Podhalan Ludźmierz 2005r.
wiersz pt. ”Wiosenny wierszyk” K
- XIV wybór wierszy Konkurs Poezji Religijnej Związek Podhalan Ludźmierz 2006r.
wiersz pt. ”Pastorałka” K
- coroczne tomiki Saloniku Trzech Muz antologie warsztatowe, wiersze indywidualne i pisane . wspólnie Wrocław 2004 - 2008r.
- antologia Pamietamy- Bóg-Honor-Ojczyzna Salonik Literacki Wrocław-Kuźniki, . . Koło Literatów Polskich Odział Wrocław 2010r. .. wiersz pt. „Pojdźmy ścieżkami Ziemi Łukowskiej”
- pismo lokalne Konstantynów Łódzki WIADOMOŚĆI - 43 bis nr 505/506 2010r. w części Konstantynów .. Kulturalny, wiersze wyróżnione str. VI , bez tytułu .. … rekonstrukcja bieli K
- Nowa Gazeta Łukowska 11.2011 r.  "Requiem z różą" /esej/ 

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA
- I Konkurs literacki „O Łukowski Amonit”, organizator: Bractwo Literackie Łukowianin Łuków 2003r. - NAGRODA SPECJALNA za poezję o Ziemi Łukowskiej, wiersz pt.”Opowiadanie na odpust św.Rocha”
- III Konkurs literacki „O Łukowski Amonit”, organizator Bractwo Literackie Łukowianin Łuków 2005r. - II MIEJSCE za poezję i NAGRODA SPECJALNA za twórczość o Ziemi Łukowskiej, wiersze pt. ”Zabawa w chowanego”, „ O obrotach sfer niebieskich”, „Wędrówka”, proza pt. ”Opowiadanie pod koroną na rok 2005”
- Międzynarodowy konkurs literacki Podróż Poetycka, miesięcznik „Ex Libris 43 bis” Konstantynów Łódzki 2005r. - nominacja do nagrody głównej WIELKIEGO BILETU –honorowa za szczególne osiągnięcia artystyczne, wiersz pt. ”Pejzaż”
- Konkursu jednego wiersza o miłości „O Kwiat Niezapominajki” , organizator: Bractwo Literackie Łukowianin, Łuków2005r. - w Błękitnej siódemce nagrodzonych wiersz pt.”Wyliczanka . - II ogólnopolski konkurs poetycki im. ks.Jakuba Wujka Wysoka Rozdzielczość - Klub poetycki Wena, Wagrowiec 2005r.- WYRÓŻNIENIE, wiersze pt.”Pejzaż”,”Spotkanie”,”RÓŻAniec”
- IV Konkurs literacki „O Łukowski Amonit”, organizator Bractwo Literackie Łukowianin NAGRODA SPECJALNA za twórczość o Ziemi Łukowskiej, Łuków 2006r., wiersz pt.”Wielkiemu Rodakowi”, proza pt.”Piąta pieczęć”
- V Konkurs literacki „O Łukowski Amonit”, organizator Bractwo Literackie Łukowianin – Łuków 2007r. - NAGRODA SPECJALNA za twórczość o Ziemi Łukowskiej wiersz i proza pt.”Baśń podwójnej tęczy”
- VI Konkurs literacki „O Łukowski Amonit” organizator Bractwo Literackie Łukowianin -
I MIEJSCE za poezję i NAGRODA SPECJALNA za twórczość o Ziemi Łukowskiej, Łuków 2008r. wiersze pt.”Kwadrant”, ”Petra”, „SMS” , proza pt. ”Lapidarium”
- VII Konkurs literacki „O Łukowski Amonit” organizator Bractwo Literackie Łukowianin- Łuków 2009 NAGRODA SPECJALNA za twórczość o Ziemi Łukowskiej oraz Nagroda Specjalna za wysoki poziom literacki, proza pt.”Złota Legenda” wiersze pt.”Weksylologia”, „Snajper” , „Mądrość”
- Międzynarodowy konkurs literacki Podróż Poetycka, miesięcznik „Ex Libris 43 bis” Konstantynów Łódzki, wyróżnienie - WIELKI BILET 2010r. – wiersz bez tytułu …rekonstrukcja bieli
- VIII Konkurs literacki „O Łukowski Amonit” organizator Bractwo Literackie Łukowianin Łuków 2010 ; wiersze ‘Ekwinokcjum’, bez tytułu …rekonstrukcja bieli. NAGRODA SPECJALNA za twórczość o Ziemi Łukowskiej za prozę pt. „www.look of lukow” i wiersz pt.’Nocny patrol’
- IX Konkurs literacki „O Łukowski Amonit” organizator Bractwo Literackie Łukowanin Łuków 2011 NAGRODA SPECJALNA za twórczość o Ziemi Łukowskiej proza pt. ”Siedemnaście stopni
- II Konkurs Ars Astronomica, Częstochowa 2012 r. w grupie pierwszych nagród: praca plastyczna pt. "Niespodzianka" i liberatura pt. "Moonology"
- Poza konkursem "Troje Dzieci" rok 2012 i "Mały król" rok 2013 (obie prace przekazane bibliotece)

S p o t k a n i a  a u t o r s k i e :
1 - Klub „APIS”przy Łukowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Łuków, 2 września 2004r.
2 - Miejska Biblioteka przy Bulwarze Ikara 26 spotkanie Wrocławskiego Towarzystwa
Młodych Poetów Wrocław, 23 lutego 2005r.
3 - Szkoła Podstawowa nr1 im.ks.Grzegorza Piramowicza Łuków, 13 października 2005r.
4 - Publiczne Gimnazjum im.Jana Pawła II w Dębowicy k.Łukowa, 12 września 2006r.
5 - Urząd Miasta Łukowa, na zaproszenie burmistrza p.Dariusza Szustka, 9 czerwca 2011r.
6 - Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Łukowie, na zaproszenie dyrektor p. Ewy Wiśnickiej, 7 września 2012 r. 
                                                                                                                                                                                    
Na życzenie dyrektorki, p. Ewy Wiśnickiej, przekazanie kopii Łukowskich Amonitów do zbiorów Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łukowie, dnia 26 sierpnia 2011 r. Znajdują się w zbiorze Łukowiana.
moje propozycje:
tabliczka w sali z ekspozycją amonitów w Muzeum Regionalnym w Łukowie informująca . o konkursie „O Łukowski Amonit”
hasło: Ziemia Łukowska - Ziemia Literacka.

Amonity, w formie mini-liberatury i tradycyjnego druku, przekazane Bibliotece Miejskiej w Łukowie:

1 - „Opowiadanie na odpust św. Rocha” wiersz 2003 r.
2 - „Opowiadanie pod koroną na rok 2005” proza „Wędrówka” wiersz 2005 r.
3 - „Piąta pieczęć” proza ”Wielkiemu Rodakowi” wiersz 2006 r.
4 - „Baśń podwójnej tęczy” wiersz i proza 2007 r.
5 - „Lapidarium” proza ”Petra” wiersz 2008 r.
6 - „Złota Legenda” proza ”Weksylologia” wiersz 2009 r.
7 - „www.look of lukow ” proza „Nocny patrol” wiersz 2010 r.
8 - „Siedemnaście stopni ” proza 2011 r.
9 - „Troje Dzieci ” proza 2012 r.
10 - „Mały król’ proza 2013 r.
11 - „Do trzech razy…” proza 2014 r.
12 - „Wszystkie drogi prowadzą” proza 2015 r.
13 - Kopiec Henryka Sienkiewicza dla każdego - model składany 2016 r.
14 - "Temat rzeka" - minilberatura 2017 r.

Jan Janusz Jastrzębski

Jan Janusz JastrzębskiJan Janusz Jastrzębski senior – poeta i fraszkopisarz, propagator pamięci zasłużonych Łukowian. Jego wiersz „Biblia – księga mądrości” znalazł się w tomiku zatytułowanym ”W sensie przydrożnej kapliczki” wśród wierszy 44 twórców z Polski, Niemiec i Czech. Utwory poety poświęcone obywatelom Ziemi Łukowskiej i Sandomierskiej: Wiesławie Zielińskiej - Bissinger, Henrykowi Rick - Wiśniewskiemu, Januszowi Kowalczykowi, Ryszardowi Stankiewiczowi trafiły do Almanachu Literackiego „In Memorian” obok utworów 59 twórców z Polski, USA, Niemiec i Hiszpanii.

Łukowski Don Kichot uczcił rajdem rowerowym 163. rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza. W trakcie 80 km trasy Jan Janusz Jastrzębski odwiedził miejsca związane z Sienkiewiczem: Stanin, Wolę Okrzejską, Okrzeję, Adamów, Wolę Gułowską, Burzec, Wojcieszków. Pobyt w każdym miejscu udokumentował pieczęcią urzędów gminy, szkół, Muzeum H. Sienkiewicza. Jan Janusz Jastrzębski czyni starania aby rajd rowerowy szlakiem H. Sienkiewicza znalazł się w projekcie imprez organizowanych przez Warszawskie Towarzystwo Cykliczne, którego członkiem był również Henryk Sienkiewicz.

W 2010 roku Jan Janusz Jastrzębski był organizatorem indywidualnego rajdu przeciwko wojnie dedykowanego pamięci ofiar Polaków, Żydów i Romów. Przejechał w sumie 610 km odwiedzając Sandomierz, Lublin i Majdanek. Spotkał sie z młodzieżą II LO. im. T. Kościuszki, którego jest absolwentem. Rajd dedykowany został grupie Łukowian: Franciszkowi Maklakiewiczowi, Januszowi Kowalczykowi i Zbigniewowi Stanisławowi Skorupce, bohaterom historycznym: ks. Stanisławowi Brzósce, ks. Ignacemu Skorupce, Walerianowi Łukasińskiemu, por. pilot Janinie Lewandowskiej, rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, Janowi Rodowiczowi „Anodzie” i Markowi Kotańskiemu oraz obywatelom Ziemi Sandomierskiej.

Laureat "Łukowskiego Złotego Niedźwiedzia 2012".

Izba Patriotyczno - Historyczna - Literacka
por. pilot Janiny z Dowbor-Muśnickich Lewandowskiej i Żołnierzy Wyklętych

ul. Farfak 42, 21-400 Łuków

 

Jan Janusz JastrzębskiJan Janusz JastrzębskiJan Janusz JastrzębskiJan Janusz JastrzębskiJan Janusz JastrzębskiJan Janusz JastrzębskiJan Janusz JastrzębskiJan Janusz JastrzębskiJan Janusz Jastrzębski