Dzisiaj jest: 14 Lipca 2020   |   Imieniny obchodzą: Stella, Bonawentura, Marcelin

Łukowski Ośrodek Kultury

Korzenie ŁOK sięgają 1918 r., kiedy to w Łukowie powstało Towarzystwo Kulturalne „Ogniwo”. Stowarzyszenie to było placówką umożliwiającą mieszkańcom miasta i okolic nawiązywanie stosunków kulturalno - towarzyskich poprzez krzewienie oświaty, upowszechnienie teatru, czytelnictwa oraz działalność rozrywkową.
Druga wojna światowa zadała miastu dotkliwe ciosy, również na polu kultury. Członkowie różnych stowarzyszeń  organizowali tajne nauczanie, domowe biblioteki, teatr i imprezy o charakterze patriotycznym.
Po wyzwoleniu Łukowa w sierpniu 1944 r. przystąpiono do odbudowy miasta i spontanicznego organizowania życia kulturalno - oświatowego, przywrócono do pracy bibliotekę miejską, ognisko muzyczne i wznowiono wydawanie „Gazety Łukowskiej”.
W 1954 r. utworzono Powiatowy Dom Kultury, który prowadził działalność w trzech kierunkach: oświatowym, artystycznym, wypoczynku i rozrywki na terenie miasta i powiatu. Instruktorzy oprócz stałych form pracy prowadzili poradnictwo, szkolenia i organizowali imprezy artystyczne w 47 klubach (23 „Ruch”, 23 „Rolnika” i 1 „Ogrodnika”) dla mieszkańców wsi.
Po reformie administracyjnej w 1975 r. powstał Łukowski Ośrodek Kultury i działał na terenie 13-stu gmin, mając pod opieką 68 wiejskich klubów, 3 gminne ośrodki kultury i 38 bibliotek.
W 1977 r. powstał Młodzieżowy Dom Kultury jako filia ŁOK. Była to pierwsza tego typu placówka w woj. siedleckim. MDK posiadał bibliotekę, salę gier automatycznych, salę dyskotekową i inne pomieszczenia w których mogło zaspokoić swoje zainteresowania nawet 100 osób jednocześnie.
W 1991 r. ŁOK otrzymał budynek po dawnym KMPZPR i po generalnym remoncie w październiku 1992 r. budynek oddano do użytku.
ŁOK jest pomysłodawcą najstarszej imprezy teatralnej w Polsce - Sejmików Wiejskich Zespołów Teatralnych, które od 1970 r. odbywają się w Stoczku Łukowskim. Sejmiki są okazją do prezentacji osiągnięć teatrów wiejskich, sposobnością do wymiany doświadczeń, a także formą edukacji teatralnej z woj. lubelskiego, podlaskiego, mazowieckiego i warmińsko - mazurskiego. Występują teatry obrzędowe, śpiewacze, oraz teatry z repertuarem klasycznym, współczesnym, ruchu, poezji, lalkowe, kabarety i teatrzyki dziecięce.
Sejmiki nie mają charakteru konkursowego, a jedynie powołana przez Zarząd Główny Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie komisja artystyczna (aktorzy, teatrolodzy etnografowie, reżyserzy, folkloryści) obserwują występy zespołów, dzielą się uwagami z jego członkami i typują najlepszych wykonawców na Ogólnopolski Sejmik w Tarnogrodzie. ŁOK, to jedyna z pięciu instytucji kultury w Polsce, która jeszcze organizuje Sejmiki wiejskich zespołów teatralnych, kontynuując tradycyjnie amatorskiego ruchu ludowego.
Od 1991 r., w grudniu organizowana jest pod patronatem Burmistrza Miasta Łuków „Wigilia dla samotnych” - ludzi żyjących na skraju ubóstwa i pozbawionych najbliższych.
Od 1994r. organizowane są Młodzieżowe Jesienie Artystyczne, na których młodzi twórcy prezentują swój dobytek artystyczny z różnych dziedzin sztuki.
Od ponad 30 lat ŁOK jest organizatorem Powiatowego Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki”, której laureaci odnoszą spore sukcesy na arenie województwa i kraju. Konkursy recytatorskie to domena pracy ŁOK, należą do nich m. in, konkurs poezji i prozy żydowskiej, jesiennej, ukraińskiej, dziecięcej - „Barwy słowa” i „Moje Małe Wierszobranie”, konkurs poezji ks. J. Twardowskiego, Ogólnokrajowy Konkurs Recytatorski i inne.
Od 1999 r. działa przy ŁOK Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy” skupiający w swoich szeregach ponad setkę dzieci i młodzieży z Łukowa i okolic. W repertuarze zespołu znajdują się polskie tańce narodowe i regionalne, działa również chór i kapela ludowa. Dotychczas zespół koncertował w kraju i za granicą (mi.in. Białoruś, Francja, Niemcy, Włochy, Litwa, Estonia, Bułgaria, Irlandia).
W ŁOK-u działa Galeria PROwizorium gdzie, profesjonaliści i amatorzy wystawiają swoje dzieła sztuki.
Łukowski Ośrodek Kultury jest organizatorem imprez o charakterze lokalnym, wojewódzkim oraz ogólnopolskim, organizowane kursy tańca towarzyskiego, spektakle teatralne dla dzieci i młodzieży, koncerty, kabarety, imprezy rekreacyjne, integracyjne itp.
Na szczególną uwagę zasługują: Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim (najstarsza impreza w Polsce), Łukowska Noc Kultury, Pożegnanie Lata, Łukowska Jesień Artystyczna Młodych,  Wojewódzki Przegląd Orkiestr Dętych, Wojewódzki Konkurs Młodych Instrumentalistów, Wojewódzki Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych, Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Barwy słowa”, Powiatowy Konkurs Poezji i Prozy Ukraińskiej, Powiatowy Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Wesołe Nutki”.

 

Dyrektor Łukowskiego Ośrodka Kultury

Grzegorz Skwarek

 ul. Ks. Kard. St. Wyszyńskiego 20

21 – 400 Łuków

tel./fax 25 798 32 72
www.lok.lukow.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.