Dzisiaj jest: 26 Września 2018   |   Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian

Sesja Rady Miasta Łuków

Listy Burmistrza Łukowa Dariusza Szustka do Mieszkańców

Listy Burmistrza Łukowa Dariusza Szustka do Mieszkańców

Geoportal - System Informacji Przestrzennej Powiatu Łukowskiego

Organizacje pożytku publicznego

 

Pogoda

Herb

HerbMiasto Łuków jako gród obronny istniało prawdopodobnie już w XIII wieku. Wzmianka w Kronice Długosza mówi, że w 1233 roku „Kock zdobyty na Jaćwingach został przyłączony do kasztelanii łukowskiej”. Nazwa Łuków pochodzi od staropolskiego słowa ług, łęg, oznaczającego teren bagnisty, nizinny.

Bagna „Niedźwiedzi Ług” stanowią granicę pomiędzy gruntami miasta, Ryżek i Sięciaszki. Punktem granicznym jest tzw. „Kiełbaśny Krzyż”, znajdujący się „przy borze, niedaleko błota Niedźwiedzi Ług” (Jest to cytat z akt sprawy o granice Łukowa z Sieńczaszką z końca XIX wieku). Nazwa „Niedźwiedzi Ług” wskazuje, że był to matecznik niedźwiedzi i to było powodem nadania miastu herbu z niedźwiedziem. W herbie Łukowa znajduje się niedźwiedź na czerwonym tle tarczy herbowej, stojący na tylnych nogach, zwrócony w lewą stronę, mający złotą koronę, co oznacza, że miasto było własnością królewską.

Herb miasta został uchwalony 4 listopada 1920 roku kiedy to Rada Miejska Miasta Łukowa przyjęła stanowisko w którym stwierdziła „że na skutek prośby Przewodniczącego – Burmistrza Miasta Towarzystwo Opieki nad zabytkami przeszłości, przy liście z dnia 28 października r.b. przesłało kopję herbu miasta Łukowa przedstawiającego na tarczy o czerwonym polu wspiętego niedźwiedzia ze złotą królewską koroną nad nim. Herb ten według zaświadczenia tegoż Towarzystwa, jest najdokładniejszą kopją wykonaną w pracowni Towarzystwa z jego własnych zbiorów.

Rada Miejska uchwala zatem:
Przyjąć powyższe do wiadomości i herbu miasta odtąd używać na pieczęciach Magistratu …”Herb przyjęty przez Radę Miejską w 1920 roku został potwierdzony aktualnym brzmieniem Statutu Miasta Łuków przyjętym Uchwałą Nr IX/68/2003 Rady Miejskiej w Łukowie z dnia 31 lipca 2003 roku.