Dzisiaj jest: 22 Września 2020   |   Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Historia Łukowa

Łuków leży na 51 stopniach i 56 minutach szerokości geograficznej północnej i 22 stopniach i 23 minutach długości geograficznej wschodniej, w zachodniej części Równiny Łukowskiej. Miasto przecina równoleżnikowo dolina Krzny Południowej, a jego północne peryferie sięgają do koryta Krzny Północnej. Obie te rzeki, biorące początek w rozległych, podmokłych obniżeniach w lasach łukowskich, łączą się w okolicy Międzyrzeca Podlaskiego w rzekę Krznę-największy lewy dopływ Bugu.

Ziemia Łukowska należała geograficznie do Mazowsza, ale historycznie i administracyjnie wchodziła w skład województwa sandomierskiego, a następnie lubelskiego. W początkowym okresie została podporządkowana względom obronno-strategicznym podobnie jak miasto będące ośrodkiem administracyjnym całej Ziemi Łukowskiej.

Łuków był jedną z osad pogranicznych dawnej Polski. Pierwsze chwile jego egzystencji giną w pomroce dziejów, jak wszystkich prawie najstarszych miast w Polsce. Początkowo był głuchą wioską, ukrytą w dzikiej kniei, na niedostępnych błotach. I takie właśnie, naturalne położenie, dogodne do budowy grodu, wpłynęło na dalsze losy tej osady. Z braku początkowych przywilejów, które nie zachowały się nawet w odpisach, nie wiemy przez kogo i kiedy została założona ta osada lub przez kogo wyniesiona do rangi grodu. Tradycja tylko miejscowa niesie, iż założycielem Łukowa był Bolesław Wstydliwy.

Czytaj dalej