Sesja na inaugurację Dni Łukowa [ZDJĘCIA]

To było popołudnie pełne wzruszeń. Za nami sesja Rady Miasta Łuków inaugurująca tegoroczne Dni Łukowa, na której wręczono także miejskie wyróżnienia, w tym tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łuków. Ponadto po raz pierwszy w historii osoby i instytucje - które wywarły znaczny wpływ na kształt naszego miasta - otrzymały nowe wyróżnienie, jakim jest Odznaka Honorowa za Zasługi dla Łukowa.

Początek Dni Łukowa nie mógł przypaść na lepszą datę, aniżeli 27 maja. Tego dnia obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego, czyli święto upamiętniające pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe z 1990 roku. Wówczas mieszkańcy otrzymali możliwość samodzielnego decydowania o sprawach dotyczących ich miejsca zamieszkania; dostali też możliwość bezpośredniego wpływania na przyszłość i kształt swojej „Małej Ojczyzny” na poziomie lokalnym lub regionalnym.

Sesja Rady Miasta Łuków dedykowana podkreśleniu idei, jaką jest samorządność, zainaugurowała też Dni Łukowa, które wracają do naszego miasta po dwuletniej - spowodowanej pandemią koronawirusa przerwie. W jej trakcie przekazane zostały też symboliczne „Klucze do Miasta”, które „powędrowały” do młodych mieszkańców, którzy w przyszłości będą decydować o rozwoju Łukowa. Klucze uczniom miejskiej szkoły podstawowej wręczyli burmistrz Piotr Płudowski i Przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Okliński.

W trakcie sesji wręczony został również kolejny tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łuków. Zaszczytu znalezienia się w gronie takich postaci jak m.in. Bronisław Chąciński, Eugeniusz Kwiatkowski, Lech Wałęsa czy Ryszard Kaczorowski, tym razem otrzymał ks. prał. Mirosław Łubik, wieloletni proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Łukowie, a także działacz  opozycji demokratycznej w latach 80. XX w. Wyróżnienie to także wręczyli burmistrz i Przewodniczący Rady Miasta.

Nowością było natomiast wręczenie Honorowych Odznak za Zasługi dla Łukowa. Wyróżnienia otrzymali Longin Kowalczyk - etnograf i wieloletni dyrektor Muzeum Regionalnego w Łukowie, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Łukowskiej „Łukowiacy”, łukowski społecznik Andrzej Zdrojewski i propagatorka wiedzy o autyzmie Grażyna Kulik. Wszystkie powyższe osoby i podmioty zyskały uznanie specjalnej Komisji decydującej o wręczeniu Odznaki, a także Rady Miasta Łuków.

Sesją zakończyła się częścią artystyczną w wykonaniu Natalii Pomyłujko. Sesja była transmitowana również w Internecie.