Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie zwraca się do rolników z prośbą o zapoznanie się z materiałami informacyjnymi dotyczącymi stosowania fumigantów, ochrony zapylaczy oraz opryskiwaczy.
Zgodnie z wytycznymi zakup środków ochrony roślin (ŚOR), w tym fumigantów (preparatów zawierających fosforek glinu i magnezu), jest dozwolony wyłącznie dla osób, które ukończyły szkolenie w zakresie:
- doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin
- stosowania środków ochrony roślin
- zintegrowanej produkcji roślin
- Przy zakupie ŚOR. wymagane jest zaświadczenie. Fumiganty mogą być stosowane wyłącznie przez osoby, które ukończyły profesjonalne szkolenie z zakresu stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji. Uwaga! Osoba posiadająca wyłącznie takie szkolenie nie może stosować środków ochrony roślin w inny sposób niż metodą fumigacji (gazową)!
Z kolei sprzedane, zezłomowane lub wycofane z użytkowania opryskiwacze należy zgłosić do WIORiN w Lublinie. Zgłoszenie zbycia opryskiwacza można dokonać drogą pocztową w siedzibie jednostki w Lublinie lub bezpośrednio w dowolnym Oddziale WIORiN. Formularz zgłoszenia zbycia opryskiwacza dostępny jest POD TYM ADRESEM.
Zgodnie z art. 76. ust. 1 pkt. 32 ustawy z dnia 8.03.2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz.U. z 2024 r., poz. 630) stosowanie środków ochrony roślin sprzętem niesprawnym technicznie, nieskalibrowanym lub uchylanie się od obowiązku poddania tego sprzętu badaniom technicznym w celu potwierdzenia sprawności technicznej podlega karze grzywny w wysokości do 500 zł.
WIORiN przypomina też, że najważniejszym zapylaczem w uprawach roślin rolniczych i sadowniczych są pszczoły. Owady te wpływają na wzrost plonów jak również na ich jakość. W celu zapobiegania masowym zatruciom pszczół przez niewłaściwe opryskiwanie środkami ochrony roślin należy bezwzględnie przestrzegać poniższych zasad:
- Nie stosować środków ochrony roślin na kwitnące rośliny uprawne i chwasty w trakcie oblotu pszczół
- Przestrzegać informacji zawartych w etykiecie każdego środka ochrony roślin
- Dobierać preparaty o możliwie najkrótszym okresie prewencji dla pszczół
- Stosować środki ochrony roślin w odległości nie mniejszej niż 20 metrów od pasiek
- Dobierać środki ochrony roślin tak, aby zminimalizować negatywny wpływ zabiegów ochrony roślin na owady zapylające
Pszczoły, które miały kontakt ze środkiem ochrony roślin w zdecydowanej większości giną poza ulem, dlatego WIORiN prosi o nawiązanie współpracy z pszczelarzami polegającej na informowaniu ich o planowanych zabiegach środkami ochrony roślin.
Zgodnie z art. 76 ust.1 ustawy z dnia 8.03.2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz.U. z 2024 r. poz. 630) kto stosuje środek ochrony roślin w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska (...), podlega karze grzywny, a w przypadku rażącego naruszenia przepisów zostaje wydany zakaz wykonywania zabiegów z użyciem środków ochrony roślin.