Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy mają czas na złożenie zeznania podatkowego za 2024 rok. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zachęcają do korzystania z nowoczesnych i wygodnych form rozliczeń – przede wszystkim poprzez usługę Twój e-PIT, dostępną w serwisie e-Urząd Skarbowy oraz aplikacji mobilnej e-US.
Twój e-PIT – szybkie i bezpieczne rozliczenie online
Od 15 lutego 2025 r. w usłudze Twój e-PIT dostępne są gotowe zeznania podatkowe przygotowane na podstawie danych z systemów KAS, m.in. informacji od pracodawców, ZUS czy płatników emerytur. W usłudze uwzględnione są też automatycznie niektóre ulgi i zwolnienia – np. dla osób do 26 roku życia, rodzin 4+, pracujących seniorów czy osób powracających z zagranicy.
Z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy. Dostępne są formularze:
- PIT-37 – dla osób uzyskujących dochody z pracy, umów cywilnoprawnych, rent, emerytur,
- PIT-38 – dla dochodów kapitałowych,
- PIT-28, PIT-36, PIT-36L – dla osób prowadzących działalność gospodarczą, wynajem czy działy specjalne produkcji rolnej,
- PIT-OP – dla osób otrzymujących tylko rentę lub emeryturę (PIT-40A),
- PIT-DZ – zawierający dane dzieci, uprawniające do ulgi na dzieci.
Ważne: tylko PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane, jeśli podatnik nie podejmie żadnych działań. Pozostałe formularze wymagają aktywnego zatwierdzenia.
Jak zalogować się do usługi?
Dostęp do Twój e-PIT uzyskasz przez e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. Możesz zalogować się m.in. przez:
- Profil Zaufany,
- e-Dowód,
- bankowość elektroniczną,
- aplikację mObywatel,
- dane podatkowe (np. PESEL, przychód z wcześniejszego PIT).
W 2025 roku Twój e-PIT działa również w aplikacji mobilnej e-US – z logowaniem PIN-em lub biometrycznym. To szybki dostęp do rozliczenia PIT z telefonu bez konieczności każdorazowego logowania przez login.gov.pl.
Zwrot nadpłaty, płatność podatku
Osoby, które rozliczą się elektronicznie (w tym przez Twój e-PIT), mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaty – do 45 dni. Dla zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy.
Jeśli z rozliczenia wynika podatek do zapłaty, Twój e-PIT wskaże numer indywidualnego mikrorachunku podatkowego. Możliwa jest płatność online – także kartą, BLIKIEM i przez bankowość elektroniczną. Gdy zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane, urząd poinformuje o należnej kwocie podatku do zapłaty.
Ulgi i odliczenia
W systemie automatycznie uwzględnione są niektóre ulgi, m.in.:
- ulga na dzieci,
- ulga dla osób do 26. roku życia,
- ulga dla rodzin 4+,
- ulga dla pracujących seniorów,
- ulga na powrót.
Pozostałe ulgi i odliczenia (np. internetowa, rehabilitacyjna, na darowizny) należy wskazać samodzielnie podczas weryfikacji deklaracji w systemie.
1,5% podatku dla OPP
Podatnicy mogą przekazać 1,5% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP) z wykazu dostępnego na podatki.gov.pl. Jeśli taka organizacja została wskazana rok wcześniej i nadal jest uprawniona, jej numer KRS zostanie automatycznie wpisany w deklaracji – można go jednak zmienić.
Inne formy składania PIT
Oprócz Twój e-PIT, deklarację można:
- złożyć online w formie interaktywnych formularzy dostępnych w e-Urzędzie Skarbowym (także przez pełnomocnika),
- wypełnić papierowo i wysłać pocztą lub złożyć osobiście w urzędzie skarbowym.
Wsparcie i kontakt
Osoby potrzebujące pomocy mogą:
- zadzwonić na infolinię KAS: (+48) 22 330 03 30 (wybierz tonowo 0),
- ustawić kod telePIN w e-US, by otrzymać indywidualne informacje,
- zarezerwować wizytę w urzędzie skarbowym przez portal wizyta.podatki.gov.pl.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie podatki.gov.pl.