BO 2025: znamy zwycięzcę!

Znamy zwycięzcę Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok. Tym razem mieszkańcy naszego miasta zadecydowali, aby część pieniędzy zainwestować na terenie zalewu Zimna Woda, by miejsce to uczynić jeszcze bardziej atrakcyjniejszym.

Zwycięski projekt pn. „Zimna Woda cały rok - zwiększenie atrakcyjności Zalewu Zimna Woda poprzez budowę saun oraz uruchomienie wypożyczalni rowerów oraz nart biegowych”, po weryfikacji osób biorących udział w głosowaniu, finalnie zyskał zaufanie 589 mieszkańców Łukowa. Stanowi to 39,32% głosów osób biorących w konsultacjach społecznych, do jakich można zakwalifikować budżet obywatelski w Łukowie.

Na drugim miejscu w tegorocznej edycji ŁBO znalazł się projekt pn. „Pakiet startowy dla Kota” zakładający m.in. szczepienia, odrobaczanie, kastrację i sterylizację wolnobytujących i bezdomnych kotów. Na projekt ten oddano 514 ważnych głosów (34,31% głosujących). Podium natomiast zamknął projekt pn. „Budowa szaletu miejskiego w Łukowie” (140 ważnych głosów, 9,33% ogółem ważnych głosów).

Na kolejnych miejscach w tegorocznej edycji Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego uplasowały się projekty: Skatepark - dobry pomysł dla miasta (137 głosów, 9,35%), Murale - pomalujmy miejskie budynki (42 głosy, 2,8%), Łuków nasze miasto - tu się dzieje! (39 głosów, 2,6%) oraz Podświetlany napis ŁUKÓW (37 głosów, 2,47%)

Przypominamy, że głosy można było oddawać od 9 do 23 września za pośrednictwem specjalnej strony internetowej (https://lukow.budzetobywatelski.pl), bądź przez wrzucenie tradycyjnej karty do urny wystawionej w Urzędzie Miasta. W tym roku z możliwości oddania głosu na jeden z wybranych projektów Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego skorzystało 1681 mieszkańców, a ważnych głosów odnotowano 1498. Pozostałe głosy w ilości 183 uznano za nieważne, a przyczyny ich odrzucenia to m.in. udzielenie głosu poprzez osobę nieuprawnioną, lub podającą złe dane osobowe lub adres zamieszkania.

Wyniki głosowania oraz statystyki dostępne są na stronie internetowej https://lukow.budzetobywatelski.pl.

Teraz zwycięski projekt Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok zostanie zapisany w najbliższym projekcie uchwały budżetowej Miasta Łuków i będzie rozpatrywany przez radnych podczas budżetowej sesji Rady Miasta, która odbędzie się najprawdopodobniej w grudniu bieżącego roku. W tym momencie dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w Łukowski Budżet Obywatelski na różnych jego etapach (m.in. zgłaszając wnioski, umieszczając swoje poparcie, a także oddając głosy na poszczególne propozycje) i zachęcamy do podobnej aktywności w przyszłości.