Zakwalifikowany do głosowania projekt do zrealizowania ze środków Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego pn. „Pakiet startowy dla Kota". Poniżej prezentujemy opracowany przez wnioskodawcę opis zgłaszanego projektu, lokalizacje projektu, uzasadnienie realizacji projektu i jego szacunkową wartość. Pełną treść/opis projektu znaleźć można na stronie internetowej https://lukow.budzetobywatelski.pl. Uwaga! Miasto Łuków nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane przez wnioskodawców.
Opis zgłaszanego projektu:
Chipowanie i kastracja kotów znalezionych, bezdomnych i wolno bytujących są bardzo potrzebne. Skala problemu jest ogromna i należy podjąć działania mające na celu ograniczenie populacji oraz ograniczyć bezdomność kotów. Dodatkowo projekt obejmuje zwierzęta, które posiadają właścicieli. Projekt jest społecznie pożyteczny, to inwestycja, która zwraca się już po wykonaniu.
Problem bezdomności kotów w mieście Łuków jest ogromny. Miasto nie ma programu dotyczącego opieki nad kotami znalezionymi, bezdomnymi. Osoby zgłaszające bezdomne koty w potrzebie niejednokrotnie byłyby gotowe zaopiekować się zwierzakiem na stałe, jednak obawiają się kosztów związanych z doprowadzeniem znalezionego, bezdomnego kota do dobrego stanu zdrowia.
Przygarnięte bezdomne koty oprócz zapewnienia im wyżywienia, zawsze już na samym początku wymagają wizyty u lekarza weterynarii, dobranej profilaktyki przeciwpasożytniczej, oraz szczepień przeciw chorobom wirusowym. W przypadku kotów, które osiągnęły odpowiedni wiek konieczne jest także wykonanie zabiegu kastracji. Faktycznie już na starcie jest to spory wydatek, jak na przeciętną polską kieszeń.
Program „Pakiet startowy dla kota” przychodzi z pomocą rozwiązania tego problemu. Wdrożenie takiego programu z pewnością pozwoli poprawić dobrostan bezdomnych kotów z terenu miasta, ograniczy ich ilość, a także wyczuli mieszkańców na problem jakim jest bezdomność kotów w Łukowie. Program będzie także dużym wsparciem dla już istniejących w mieście jednostek jakimi są np. Fundacja „Koci Galimatias” oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt „Czaruś”, które z własnych środków nie są w stanie takiej pomocy zapewnić.
Lokalizacja:
teren Miasta Łuków
Uzasadnienie realizacji projektu:
Osób do pomocy jest bardzo mało w porównaniu do osób, które są wrogo nastawione do bezdomnych zwierząt. Aby zmniejszyć ilość kotów żyjących na wolności konieczne jest przeprowadzenie akcji kastracji. Trzeba zapewnić chorym zwierzętom opiekę weterynaryjną, które na skutek chorób lub nieszczęśliwych wypadków często tracą życie, bo nikt im nie udzieli pomocy, a nie stać go na drogie zabiegi weterynaryjne.
W ramach projektu przewidziano sterylizacje i kastracje kotów wolno żyjących wraz z ich pobytem w lecznicy weterynaryjnej przez minimum 72 godziny po zabiegu, leczenie stacjonarne chorych kotów w lecznicy, odpchlenie i odrobaczanie kotów, a także szczepienie. Planowane jest również przeprowadzenie akcji czipowania kotów, również tych, które mają swoich właścicieli. Akcja tego typu pozwoli na sprawniejsze odnajdywanie zaginionych kotów, których wciąż w Łukowie jest wiele.
Konieczne jest też przeprowadzenie akcji czipowania kotów, zarówno tych rokujących adopcyjnie, jak i właścicielskich, dzięki temu wiele z nich znajdzie drogę powrotną do domu. Dzięki tej akcji mniej zwierząt trafi do schroniska, co odciąży miasto od wydatkowania środków na ten cel. Razem sprawmy, że cierpiących i potrzebujących kotów będzie mniej. Zadbajmy nie tylko o drogi i chodniki, ale także o zwierzęta w mieście.
Szacunkowa wartość projektu:
- kastracja kotki (200 szt.) - 66 000 zł
- kastracja kota (200 szt.) - 36 000 zł
- szczepienie (300 szt.) - 19 500 zł
- odrobaczenie (300 szt.) - 3 000 zł
- chip + rejestracja w bazie danych - 6 000 zł
Łącznie: 130 050 zł