Zakwalifikowany do głosowania projekt do zrealizowania ze środków Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego pn. „Rowerowy majsterkowicz - 10 samoobsługowych stacji napraw rowerów”. Poniżej prezentujemy opracowany przez wnioskodawcę opis zgłaszanego projektu, lokalizacje projektu, uzasadnienie realizacji projektu i jego szacunkową wartość.
Opis zgłaszanego projektu:
Projekt dotyczy zakup i montażu w 10 lokalizacjach na terenie miasta samoobsługowych stacji obsługi rowerów. Samoobsługowa stacja obsługi rowerów to urządzenie dostępne bezpłatnie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, bez względu na pogodę. Stacja jest przystosowana do korzystania w przestrzeni publicznej; przymocowana jest do podłoża za pomocą kotew, a jej pokrycie wykonane jest z blachy ocynkowanej, malowanej proszkowo. Urządzenie posiada przymocowane stalowymi linkami niezbędne narzędzia umożliwiające dokonanie napraw części w rowerach. Na wyposażeniu jest także pompka z adapterem na wszystkie zawory rowerowe, co pozwoli napompować koła nie tylko w rowerach, ale i np. wózkach dziecięcych i inwalidzkich. Dodatkowo konstrukcja stacji daje możliwość zawieszenia roweru na wieszaku, co jest przydatne przy dokonywaniu napraw.
Lokalizacja projektu:
Park miejski w Łukowie, okolice dworca kolejowego przy ul. Dworcowej (parking), Kompleks rekreacyjny „Zimna Woda”, okolice cmentarza komunalnego przy ul. Zapowiednik, parking przy ul. 700-lecia i ul. Stasia i Nel, parking przy Szkole Podstawowej nr 5 i pływalni „Delfin”, Bulwar 100-lecia Odzyskania Niepodległości w pobliżu obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz w pobliżu Al. Wojska Polskiego, teren przy parkingu miejskim na ul. Prusa (na wysokości oczyszczalni ścieków), teren zielony w pobliżu skrzyżowania ul. Wyszyńskiego z ul. Radzyńską i ul. Świderską.
Uzasadnienie realizacji projektu:
W Łukowie nie ma infrastruktury rowerowej, która pomagałaby rowerzystom samodzielnie naprawić swój sprzęt podczas awarii, która może wystąpić w trakcie jazdy i bezpiecznie wrócić do domu. Stacje samodzielnych napraw rowerów występują w wielu miejscowościach i są wykorzystywane przez rowerzystów. Zakup i montaż stacji stanowiłby też promocję i zachętę do jeżdżenia na rowerze przez jeszcze większe ilości mieszkańców. Rozmieszczenie 10 stacji samodzielnych napraw rowerów na terenie całego miasta pozwoliłoby każdemu rowerzyście na względnie szybkie dotarcie do miejsca takiej naprawy i jej własnoręczne dokonanie.
Szacunkowa wartość projektu:
- Zakup 10 stacji samodzielnej naprawy rowerów - 51 303,30 zł
- Transport i montaż - 8 167,20 zł
- Zakup części potrzebnych do wykonywania konserwacji, późniejszego serwisu stacji - 2 944,62 zł
Łącznie: 62 414,12 zł