Kilkuset młodych mieszkańców Łukowa wzięło udział w 8 edycji „Niebieskiego Biegu”, który ma uświadamiać, czym jest autyzm i że osoby z tym schorzeniem są pełnoprawnymi członkami lokalnej społeczności. Bieg zorganizowało Łukowskie Stowarzyszenie Wspierania Osób z Autyzmem i ich Rodzin „Labirynt”, a wsparcia udzieliły miejskie jednostki: ŁOK i OSiR.
Do akcji włączyły się miejscowe szkoły i przedszkola, Żłobek Miejski nr 1 oraz kluby seniora. Bieg poprowadziły Grażyna Kulik oraz Monika Siwiak ze stowarzyszenia „Labirynt”. Panie przedstawiły także podstawowe informacje na temat autyzmu oraz mówiły o miejscu osób z tym schorzeniem w społeczeństwie.
Spotkanie w parku uświetniły występy dzieci z sekcji muzycznej Łukowskiego Ośrodka Kultury: Zuzanny Saczuk, Igora Pietruchy, Karola Borychowskiego i Olgierda Nowickiego. Rozgrzewkę przed biegiem tradycyjnie poprowadziła Sylwia Mateńka-Woch z „Fit Dance Forma”, a głos w imieniu samorządowców objął burmistrz Piotr Płudowski, który udzielił honorowego patronatu wydarzeniu. Część artystyczną zaprezentowały też dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 4 „Fantazja” w Łukowie.
Bieg podzielony został na trzy części o różnych dystansach. Za każdym razem prowadzili je Paweł Smyk, dyrektor OSiR w Łukowie oraz pan Marek Czernecki. Po zakończonej rywalizacji każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, a udział szkoły uhonorowano dyplomem. Udział w „Niebieskim Biegu” był nie tylko okazją do aktywności fizycznej, ale również ważną lekcją empatii i solidarności. VIII "Niebieski" Bieg odbył się w piątek 17 kwietnia.
