Fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego będą odczytywane w sobotę 5 września w parku miejskim w Łukowie. Na lokalną odsłonę ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie zapraszają burmistrz Piotr Płudowski oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza. Początek czytania zaplanowano na godz. 10:30.
Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach - Balladynie i Alinie - stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
W tegorocznej, łukowskiej edycji Narodowego Czytania wezmą udział władze miasta, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie, pracownicy Urzędu Miasta w Łukowie, a także czytelnicy biblioteki. Początek zaplanowano na godz. 10:30 w sobotę 5 września w miejskim amfiteatrze.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W 2018 r. z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości - specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W końcu, w 2019 r. lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie - zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, w trosce o wspólne bezpieczeństwo podczas imprezy należy bezwzględnie przestrzegać obowiązujących zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Liczba miejsc siedzących będzie ograniczona, zapewnione zostaną bezpieczne odstępy, krzesła i ławki zostaną zdezynfekowane. Zapewniony zostanie środek do dezynfekcji rąk. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych Narodowe Czytanie odbędzie się w sali konferencyjnej im. Jana Pawła II przy ul. Piłsudskiego w Łukowie.