Budżet obywatelski: mamy zwycięzcę głosowania!

„Budowa tężni w parku miejskim w Łukowie” to nazwa zwycięskiego projektu w pierwszej w historii Łukowa edycji budżetu obywatelskiego. Za nami głosowanie mieszkańców na inwestycje do wykonania przez Miasto, które wymyślili i poparli sami łukowianie, a nie radni, czy burmistrz Łukowa. Co ciekawe, pomysł wybudowania tężni w parku poprała ponad połowa wszystkich osób, które oddały ważne głosy.

625 osób oddało ważny głos w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego w Łukowie. Od 14 do 25 marca trwało głosowanie na najlepszy zdaniem mieszkańców projekt do zrealizowania w bieżącym roku budżetowym w naszym mieście. W sumie do Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego zgłoszonych zostało 13 projektów, spośród których do głosowania dopuszczono finalnie 11 pomysłów. Głosy można było oddawać w jednym z dwóch punktów udostępnionych przez Miasto lub drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu ePUAP.

Jak informuje powołany przez burmistrza Zespół ds. budżetu obywatelskiego, po zliczeniu wszystkich ważnych głosów, zwycięzcą specyficznych konsultacji społecznych, do których zakwalifikować można budżet obywatelski, został projekt dotyczący budowy tężni solankowej w parku miejskim, na który zagłosowało 326 mieszkańców Łukowa. Drugie miejsce zajęła propozycja renowacji boiska treningowego „Górka” zlokalizowanego w sąsiedztwie stadionu miejskiego przy ul. Warszawskiej, na który swój głos oddało 90 osób. Miejsce na podium uzupełnił pomył ustawienia na terenie miasta 10 samoobsługowych stacji napraw rowerów, który zyskał uznanie 65 osób. Pozostałe projekty zyskały mniej niż 45 głosów.

 

Pełne wyniki głosowania na projekty do zrealizowania ze środków Łukowskiego Budżetu Obywatelskiego przedstawiają się następująco:

 1. Budowa tężni solankowej w parku miejskim w Łukowie – 326 głosów
 2. Renowacja boiska „Górka” – 90 głosów
 3. Rowerowy majsterkowicz - 10 samoobsługowych stacji napraw rowerów – 65 głosów
 4. „Naturalny plac zabaw” – 43 głosy
 5. PUMPTRACK UKF – 40 głosów
 6. Miasteczko ruchu drogowego – 20 głosów
 7. Utwardzenie terenu - łącznika ul. Parkowej z bulwarem nad Krzną – 14 głosów
 8. Zielone płuca Łukowa - część I – 12 głosów
 9. Oświetlenie i zagospodarowanie łącznika między osiedlami Chącińskiego i Klimeckiego – 8 głosów
 10. Czy wiem czym oddycham? – 6 głosów
 11. Remont 350 m chodnika na ul. Sienkiewicza – 1 głos

 

Mając na uwadze powyższe wyniki, do realizacji rekomendowany teraz zostanie projekt dotyczący wybudowania w parku nowej tężni. To właśnie ta inwestycja ma zostać wpisana do budżetu na sesji Rady Miasta Łuków 1 kwietnia. Wartość projektu oszacowano na kwotę 297 tys. zł co oznacza, że tężnia wyczerpuje limit zabezpieczonych środków na budżet obywatelski w Łukowie na bieżący rok budżetowy.