Burmistrz Łukowa Piotr Płudowski i Przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Okliński reprezentowali miejski samorząd w uroczystościach 100-lecia powstania Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie. Jubileusz parafia zainaugurowała już w listopadzie ubiegłego roku, a jego punktem kulminacyjnym była okolicznościowa msza święta połączona z poświęceniem nowego marmurowego ołtarza i ambony. Nabożeństwo miało miejsce w niedzielę 11 kwietnia.
W uroczystości oprócz przedstawicieli samorządów i radnych uczestniczyli biskup Diecezji Siedleckiej Kazimierz Gurda, biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski, oraz pochodzący z parafii biskup senior Diecezji Radomskiej Henryk Tomasik. Obecni byli także duchowni oraz pozostałe osoby, które mają swój związek z parafią. Gospodarzem uroczystości był proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Andrzej Kieliszek.
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie swoje początki datuje na dzień 24 listopada 1920 roku, kiedy ordynariusz Diecezji Podlaskiej Henryk Przeździecki wydał dekret erekcyjny, na mocy którego wyłączył z dotychczasowej parafii Przemienienia Pańskiego zlokalizowany przy dzisiejszej ul. Wyszyńskiego kościół pobernardyński wraz z leżącą na prawym brzegu Krzny częścią miasta i okolicznymi wioskami. W ten sposób w Łukowie powstała kolejna parafia, licząca około 9 tysięcy wiernych. Pierwszym proboszczem został dotychczasowy proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego i dziekan łukowski, ksiądz kanonik Kazimierz Kwiatkowski.
Jubileuszowe uroczystości 100-lecia erygowania parafii Podwyższenia Krzyża Świętego zainaugurowano w listopadzie 2020 r., gdy zaprezentowano odnowioną figurę Jezusa Frasobliwego- Miłosiernego, która w łukowskim kościele znajduje się od blisko 350 lat. Wówczas rozstrzygnięto także konkursy literackie i zorganizowano okolicznościową wystawę w muzeum. W ramach obchodów jubileuszu wydano też dwie publikacje: pierwsza z nich autorstwa Małgorzaty Szczygielskiej dotyczy Figury Jezusa Frasobliwego, a druga to książka o historii parafii napisana przez Marka Okonia. Natomiast w niedzielę 11 kwietnia na mszy biskup siedlecki ks. Kazimierz Gurda poświęcił nowy marmurowy ołtarz i ambonę.
fot. "Fotolipek" Grzegorz Lipiński