Mieszkańcy Łukowa tłumnie wzięli udział w obchodach 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Na obchody złożyły się część artystyczna w Kolegiacie Łukowskiej oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem powstańców styczniowych, który jest zlokalizowany na Placu Narutowicza.
Uroczystości rozpoczęły się w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego. Wystąpili w nim recytatorzy z Teatru Poezji ŁOK - Julia Osiak, Anna Rokicka, Maciej Radomyski oraz Dawid Gracjan Grudzień - którzy zaprezentowali etiudę „Nad nami Orzeł Biały...”, składającą się z fragmentów pieśni i wierszy powstańczych z 1864 roku.
Następnie pod Pomnikiem Pamięci Powstańców Styczniowych na Placu Narutowicza mieszkańcy Łukowa wspólnie odmówili modlitwę, a delegacje samorządowe oraz organizacji społecznych złożyły kwiaty i zapaliły znicze. W imieniu Miasta Łuków hołd powstańcom oddali burmistrz Piotr Płudowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Okliński. Następnie odegrany został okolicznościowy capstrzyk.
***
Powstanie Styczniowe było największym polskim powstaniem narodowym. Znaczną rolę odegrał w nim związany z Ziemią Łukowską ksiądz Stanisław Brzóska. Był on kapelanem w łukowskiej parafii, a także naczelnym kapelanem wojsk powstańczych w stopniu generała. Ks. Brzóska brał udział w bitwach pod Gręzówką, Siemiatyczami, Włodawą i Sławatyczami. Wiosną 1864 r. zorganizował około czterdziestoosobowy oddział konny, rozbity dopiero w końcu grudnia tego roku. Przez pewien czas ukrywał się wraz z powstańcami w rezerwacie Jata w okolicach Gręzówki. W roku 1865 ukrywał się pod Sokołowem Podlaskim wraz ze swym adiutantem Franciszkiem Wilczyńskim, synem kowala z Łazów pod Łukowem. Tam też dostał się do niewoli i został skazany na śmierć przez powieszenie.