Czy zima nad Morzem Bałtyckim może być udana? Oczywiście, zwłaszcza wtedy, kiedy próbuje się poznać historię tajemniczego pierścienia. W dn. 4 – 9 lutego 2024 r. na swoje zimowisko do Pucka pojechali druhowie i druhny z Hufca ZHP Łuków im. Bohaterów Ziemi Łukowskiej.
Na wyjeździe spotkała się młodzież z Łukowa, Stoczka Łukowskiego, Radzynia Podlaskiego, Starych Kobiałek i Woli Osowińskiej. Przedsięwzięcie przygotowała komenda w składzie: phm. Sylwia Staniszewska – komendantka, hm. Anna Maksymowicz i hm. Michał Mojski – zastępcy, pwd. Krystian Manukyan – kwatermistrz, pwd. Natalia Reczek – wychowawczyni, Aleksandra Zaniewicz – oboźna. Wszyscy pracowali na zasadach wolontariatu.
Uczestnicy odpoczywali w Harcerskim Ośrodku Morskim. Znajduje się on nieopodal miejsca, gdzie 10 lutego 1920 r. gen. Józef Haller wrzucił pierścień do wody, dokonując symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Wokół tego wydarzenia i okresu dwudziestolecia międzywojennego koncentrował się program zimowiska. Harcerze poznawali dzieje Pucka. Wybrali się także na wycieczkę do Helu, gdzie zobaczyli Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Rybołówstwa, fokarium i dotarli na cypel – na sam kraniec Polski. Przypominali sobie nie tylko postać gen. Józefa Hallera, ale także żołnierzy 1939 r.: kadm. Józefa Unruga, kmdr. Władysława Steyera czy pochodzącego z podłukowskiej Nurzyny dowódcy ORP „Nurek” – chor. Wincentego Tomasiewicza. Nie zabrakło również czasu na zajęcia sportowe czy poznawanie kultury II Rzeczypospolitej. Druhny i druhowie przygotowali chociażby galę kabaretową „Qui Pro Quo”. Wracając do domu, odwiedzili Stocznię Gdańską i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.
Zimowisko „Tajemnica pierścienia” w Pucku stało się sposobnością do nawiązania nowych przyjaźni, nauki współpracy oraz poznawania historii i teraźniejszości Wybrzeża.