Zatrucia tlenkiem węgla także w wakacje

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej ostrzega przed zatruciami tlenkiem węgla w mieszkaniach i domach. Okazuje się, że zdarzenia kojarzone raczej z miesiącami zimowymi, występować mogą także i podczas lata, gdy za oknem panują wysokie temperatury powietrza.

Jak informuje Komenda Wojewódzka PSP, w dniach, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest bardzo wysoka, nagrzewają się dachy, kominy i przewody wentylacyjne. W miejscach tych gromadzi się ciepłe powietrze, co skutkuje powstaniem w przewodach tzw. poduszki powietrznej, czyli braku ciągu. W skutek powyższego spaliny przedostają się do pomieszczeń mieszkalnych.

Strażacy przestrzegają, że w czerwcu i lipcu na trenie województwa lubelskiego odnotowano 42 interwencje związane z emisją tlenku węgla w mieszkaniach. Na szczęście w interwencjach tych nie było osób poszkodowanych. Większość zdarzeń dotycząca emisji tlenku węgla była zgłoszona do PSP po uruchomieniu się czujki tlenku węgla zainstalowanej w mieszkaniu. Podobne interwencje odnotowano także na terenie całego kraju, gdzie zdarzyły się już osoby poszkodowane.

Problem zagrożenia zatruciem tleniem węgla w upalne dni został również opisany na stronie Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej POD TYM ADRESEM.