Dzisiaj jest: 26 Maja 2020   |   Imieniny obchodzą: Filip, Paulina, Marianna

 Nabór do przedszkoliNabór do szkół

 

Interaktywna mapa dla firm i mieszkańców

 

Projekt edukacyjny „Dobry, polski chleb”

Projekt edukacyjny „Dobry, polski chleb”Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 4 „Fantazja” w Łukowie poznawały tajniki produkcji pieczywa. Przez jeden tydzień listopada realizowały projekt edukacyjny „Dobry, polski chleb”, do którego zaangażowani zostali także rodzice. Maluchy odwiedziły również piekarnię, brały udział w konkursach i zabawach.

Przy realizacji projektu nacisk został położony na zespołowe, planowe i różnorodne działanie przedszkolaków. Pomysłodawczynie i koordynatorki z przedszkola zwracały uwagę maluchom, jak wiele potrzeba włożyć wysiłku, by powstał chleb będący dla wielu osób podstawą codziennego pożywienia. Wszystkie zaplanowane aktywności miały na celu kształtowanie u dzieci zachowań prozdrowotnych, budzenie ciekawości otaczającego je świata, jego zmieniającej się rzeczywistości, jak również szacunku do ludzkiej pracy i jej wytworów.

Projekt edukacyjny podzielony został na pięć etapów. W pierwszym z nich sprawdzono „co dzieci wiedzą o chlebie”, a powstałe przy tej okazji tzw. mapy myśli pozwoliły odpowiedzieć na pytania „co o chlebie dzieci chciałyby wiedzieć”. Drugi etap projektu był odpowiedzą na postawione przez maluchów pytania. Dzieci układały historyjki obrazkowe o pieczywie, śpiewały piosenki o chlebie, oglądały filmy edukacyjne „Od ziarenka do bochenka” i przeprowadzały zabawy matematyczne, w których inspiracją były różne odmiany pieczywa. Odwiedziły też sklep-piekarnię w Łukowie i spotkały się z piekarzem w piekarni PSS Społem.

W kolejnych etapach projektu maluchy uczestniczyły w warsztatach „Bułka i bułeczki” które poprowadził piekarz z piekarni PSS Społem. Dzieci własnoręcznie lepiły bułeczki i dekorowały je wybranym przez siebie ziarnem. Wykonywały też prace plastyczne o tematyce „Dobry, polski chleb”. Zwieńczeniem projektu było zorganizowanie konkursu dla rodziców i dzieci, w którym uczestniczyło 29 rodzin. Wszystkim zostały wręczone nagrody i dyplomy.

Twórcami projektu były Dorota Jońska, Hanna Tomaszewska, Anna Sankowska, Agnieszka Skrzyszewska, a jej realizatorami wszyscy nauczyciele i inni pracownicy przedszkola. Jak dodają pomysłodawcy, dobór metod realizacji projektu edukacyjnego okazał się doskonałym sposobem zdobycia wiedzy w ciekawy sposób.

Projekt edukacyjny „Dobry, polski chleb”Projekt edukacyjny „Dobry, polski chleb”Projekt edukacyjny „Dobry, polski chleb”Projekt edukacyjny „Dobry, polski chleb”Projekt edukacyjny „Dobry, polski chleb”Projekt edukacyjny „Dobry, polski chleb”Projekt edukacyjny „Dobry, polski chleb”Projekt edukacyjny „Dobry, polski chleb”Projekt edukacyjny „Dobry, polski chleb”Projekt edukacyjny „Dobry, polski chleb”Projekt edukacyjny „Dobry, polski chleb”Projekt edukacyjny „Dobry, polski chleb”Projekt edukacyjny „Dobry, polski chleb”