Dzisiaj jest: 4 Sierpnia 2020   |   Imieniny obchodzą: Dominika, Jan, Protazy

Gdzie wyrzucać odpady? Wydział odpowiada

Gdzie wyrzucać odpady? Wydział odpowiadaOd początku roku obowiązują nowe przepisy regulujące gospodarkę odpadami komunalnymi wytworzonymi przez mieszkańców Łukowa. Najistotniejszą zmianą jest obowiązek segregacji odpadów na wybrane frakcje. W związku z pytaniami kierowanymi do Urzędu Miasta w Łukowie w powyższej sprawie, niżej przedstawiono odpowiedzi pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Lista pytań i odpowiedzi zawiera na dzień dzisiejszy kilkanaście pozycji i została opracowana zgodnie z zaleceniami Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych k. Radzynia Podlaskiego. Dokument będzie rozbudowywany w miarę kolejnych pojawiających się pytań. Mieszkańcy mogą zadawać pytania drogą mailową do Urzędu Miasta Łuków lub przez media społecznościowe Miasta Łuków.

Na dodatkowe pytania dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi (w tym również sposobu segregacji odpadów) odpowiadają pracownicy Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Łukowie. Pytania można kierować drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Odpowiedzi udzielane będą mieszkańcom w godzinach pracy Urzędu, tj. w dni powszednie, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

 

1. Gdzie wyrzucamy butelki po piwie?

Szklane butelki po piwie wyrzucamy do zielonego pojemnika lub worka na szkło.

 

2. Gdzie wyrzucamy butelki po syropie?

Szklane butelki po syropach - jeśli są puste wyrzucamy do zielonego pojemnika lub worka na szkło. Natomiast, jeżeli butelka jest z zawartością wrzucamy ją do pojemników przeznaczonych na leki ustawionych w Urzędzie Miasta Łuków lub dostarczamy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

 

3. Gdzie wyrzucamy tekturowe pudełka po lekach, a gdzie „listki” po tabletkach?

Tekturowe pudełka po lekach oraz ulotki wyrzucamy do niebieskiego pojemnika lub worka na papier i tekturę, natomiast „listki” po tabletach (puste) - wyrzucamy do żółtego pojemnika lub worka na tworzywa sztuczne i metal.

 

4. Gdzie wyrzucamy wytłaczanki po jajach?

Wytłaczanki po jajach - najczęściej są papierowe, więc wyrzucamy do niebieskiego pojemnika lub worka na papier i tekturę, natomiast jeśli wytłaczanka jest plastikowa to wyrzucamy ją do żółtego pojemnika lub worka na tworzywa sztuczne i metal.

 

5. Gdzie wyrzucamy papier po pieczeniu ciasta?

Papier po pieczeniu ciasta wyrzucamy do czarnego pojemnika przeznaczonego go gromadzenia pozostałych odpadów.

 

6. Gdzie wyrzucamy opakowania po budyniu, przyprawach?

Opakowanie po budyniu, przyprawach wyrzucamy do żółtego pojemnika lub worka na tworzywa sztuczne i metal.

 

7. Gdzie wyrzucamy torebki po mące, cukrze?

Papierowe torebki po mące, cukrze wyrzucamy do niebieskiego pojemnika lub worka na papier i tekturę.

 

8. Gdzie wyrzucamy butelki po perfumach?

Szklane butelki po perfumach  wyrzucamy do pojemnika lub worka koloru zielonego na szkło. Natomiast, jeżeli szklana butelka połączona jest trwale z innym materiałem (np. metal, plastik) wyrzucamy do czarnego pojemnika przeznaczonego go gromadzenia pozostałych odpadów.

 

9. Gdzie wyrzucamy opakowania po czekoladzie?

Opakowanie po czekoladzie np. wedlowskiej – wyrzucamy do żółtego pojemnika lub worka na tworzywa sztuczne i metal. Jeśli czekolada jest opakowana w opakowanie tekturowe i tzw. „złotko” – to opakowanie tekturowe wyrzucamy do niebieskiego pojemnika lub worka na papier i tekturę, a „złotko” do żółtego pojemnika lub worka na tworzywa sztuczne i metal.

 

10. Gdzie wyrzucamy jednorazowe kubki plastikowe po napojach?

Kubki plastikowe po napojach wyrzucamy do żółtego pojemnika lub worka na tworzywa sztuczne i metal. Natomiast kubki papierowe wyrzucamy do czarnego pojemnika przeznaczonego go gromadzenia pozostałych odpadów.

 

11. Gdzie wyrzucamy tacki po grillu?

Tacki i inne naczynia po grillu wyrzucamy do czarnego pojemnika przeznaczonego go gromadzenia pozostałych odpadów.

 

12. Gdzie wyrzucamy chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe?

 

Chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe wyrzucamy do czarnego pojemnika przeznaczonego go gromadzenia pozostałych odpadów.

 

13. Gdzie wyrzucamy styropianowe opakowania po jedzeniu, styropian opakowaniowy?

Styropianowe opakowania po jedzeniu oraz styropian opakowaniowy, który znajduje się np. w pudłach z kupowanym sprzętem wyrzucamy do żółtego pojemnika lub worka na tworzywa sztuczne i metal.

 

14. Gdzie wyrzucamy papier po maśle, margarynie, smalcu?

Papier po maśle, margarynie bądź wyrzucamy do żółtego pojemnika lub worka na tworzywa sztuczne i metal. Natomiast jeżeli papier jest zatłuszczony i mocno zabrudzony wrzucamy do czarnego pojemnika przeznaczonego go gromadzenia pozostałych odpadów.

 

15. Gdzie wyrzucamy opakowania po fluidach?

Butelki szklane po fluidach wyrzucamy do czarnego pojemnika przeznaczonego go gromadzenia pozostałych odpadów, natomiast tubki po fluidach wyrzucamy do żółtego pojemnika lub worka na tworzywa sztuczne i metal.

 

16. Gdzie wyrzucamy włosy?

Włosy wyrzucamy do czarnego pojemnika przeznaczonego go gromadzenia pozostałych odpadów.

 

17. Gdzie wyrzucamy torebki po herbacie ekspresowej? 

Fusy po kawie i herbacie oraz herbatę ekspresową w torebkach i kawę z ekspresu w filtrach wyrzucamy do brązowego pojemnika na odpady biodegradowalne kuchenne.

 

18. Gdzie wyrzucamy pilniczki jednorazowe do paznokci?

Pilniczki jednorazowe do paznokci wyrzucamy do czarnego pojemnika przeznaczonego do gromadzenia pozostałych odpadów.

 

19. Gdzie wyrzucamy plastikowe pojemniki po płynie do spryskiwaczy samochodowych?

Plastikowe pojemniki po płynie do spryskiwaczy samochodowych wyrzucamy do żółtego pojemnika lub worka na tworzywa sztuczne i metal.

 

20. Gdzie wrzucamy plastikowe pojemniki/wiaderka po farbach oraz metalowe pojemniki po farbach?

Plastikowe pojemniki/wiaderka po farbach oraz metalowe pojemniki (puszki) po farbach należy dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, znajdującego się w Łukowie przy ulicy Świderskiej 128.

 

21. Gdzie wyrzucamy ręczniki papierowe (np. po myciu okien)?

Ręczniki papierowe (mokre, brudne) wyrzucamy do czarnego pojemnika przeznaczonego do gromadzenia pozostałych odpadów.

 

22. Gdzie wyrzucamy pojemniki po piance montażowej? Tuby po silikonie i akrylu, panele winylowe, używane taśmy malarskie (pomalowane farbą)?

Pojemniki po piance montażowej, tuby po silikonie i akrylu, panele winylowe, taśmy malarskie używane (pomalowane farbą) są odpadami remontowo-budowlanymi, dlatego należy je dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, znajdującego się w Łukowie przy ulicy Świderskiej 128.

 

23. Gdzie wrzucamy saszetki po karmie dla zwierząt?

Saszetki po karmie dla zwierząt wrzucamy do żółtego pojemnika lub worka na tworzywa sztuczne i metal.

 

24. Gdzie wrzucamy folię spożywczą do pakowania żywności?

Folię spożywczą do pakowania żywności wrzucamy do żółtego pojemnika lub worka na tworzywa sztuczne i metal.

 

25. Gdzie wrzucamy drobne elementy samochodowe np. papierowy filtr powietrza?

Drobne elementy samochodowe (m.in. papierowe filtry powietrza) według ustawy nie są odpadami komunalnymi powstającymi w gospodarstwach domowych. Zgodnie z katalogiem odpadów są on zakwalifikowane do grupy „Zużyte lub nienadające się do użytkowania pojazdy, odpady z demontażu, przeglądu i konserwacji pojazdów.” Dlatego powyższe odpady nie są odbierane przez gminę. Wobec tego, powinny być one pozostawione u mechanika samochodowego lub przekazane do stacji demontażu pojazdów. 

 

26. Gdzie wrzucamy odpady budowlane np. styropian do ocieplenia budynków?

Odpady powstałe w wyniku prowadzenia prac remontowo-budowlanych należy dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, znajdującego się w Łukowie przy ulicy Świderskiej 128.

 

Zobacz też: