Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ogłasza konkurs wniosków na realizację zadań w roku 2025, uwzględniających cele operacyjne dotyczące profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii, określone w Narodowym Programie Zdrowia. Wnioski należy składać do 11 października.
Składane wnioski powinny dotyczyć wymienionych zadań lub obszarów problemowych:
Obszar: Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych
od alkoholu, narkotyków, środków zastępczych, NSP oraz osób z problemem uzależnień behawioralnych.
- Prowadzenie działań wspierających w punkcie konsultacyjnym dla osób uzależnionych i ich rodzin.
- Prowadzenie pomocy psychologicznej i prawnej dla osób doświadczających przemocy i osób stosujących przemoc domową, w szczególności zagrożonych uzależnieniem od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
- Realizacja programów psychoterapii uzależnienia od alkoholu.
- Realizacja programów ukierunkowanych na wsparcie w utrzymaniu abstynencji osób po przebytej terapii, w tym wsparcie środowisk abstynenckich.
- Realizacja programów ograniczania picia alkoholu wśród młodzieży oraz dorosłych.
- Prowadzenie programów redukcji szkód osób uzależnionych i ich rodzin.
- Realizacja programów profilaktycznych ukierunkowanych na ograniczenie zjawiska uzależnień behawioralnych.
Obszar: Udzielanie pomocy psychospołecznej i prawnej rodzinom, w których występują problemy związane z przemocą w rodzinie oraz używaniem substancji psychoaktywnych.
- Prowadzenie programów promujących zdrowe zachowania rodzinne i społeczne w tym rozwijające umiejętności wychowawcze rodziców ukierunkowane na ograniczenie wczesnej inicjacji alkoholowej dzieci i młodzieży.
- Prowadzenie zajęć socjoterapeutycznych i opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci z grup ryzyka, zwłaszcza dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym.
- Organizacja obozów socjoterapeutycznych dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym i/lub problemem przemocy.
- Prowadzenie programów psychoterapii współuzależnienia.
- Tworzenie systemowego wsparcia dla dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym (FAS).
Obszar: Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci
i młodzieży, w tym działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych.
- Prowadzenie na terenie szkół i placówek oświatowych rekomendowanych programów profilaktyki uniwersalnej (ukierunkowane na całe populacje), profilaktyki selektywnej (ukierunkowane na jednostki i grupy zwiększonego ryzyka), profilaktyki wskazującej (ukierunkowane na jednostki lub grupy wysokiego ryzyka, demonstrujące wczesne symptomy problemów). Lista programów rekomendowanych znajduje się na stronie internetowej: programyrekomendowane.pl.
- Wdrażanie projektów interwencyjnych oraz programów terapii dla młodzieży eksperymentującej z alkoholem lub upijającej się.
- Wspieranie programów i przedsięwzięć profilaktycznych opracowywanych i realizowanych przez młodzież skierowanych do grup rówieśniczych.
- Wdrażanie programów zajęć alternatywnych dla dzieci i młodzieży z grup ryzyka, zagrożonych podejmowaniem zachowań ryzykowanych i wykluczeniem - odwołujących się do skutecznych strategii profilaktycznych ukierunkowanych na przeciwdziałanie uzależnieniom.
- Wdrażanie programów podnoszących kompetencje wychowawcze rodziców.
- Prowadzenie edukacji publicznej w dziedzinie problemów związanych z używaniem substancji psychoaktywnych oraz uzależnieniami behawioralnymi we współpracy z lokalnymi mediami.
- Wsparcie środowisk abstynenckich w promowaniu zdrowego stylu życia, trzeźwości i abstynencji.
- Prowadzenie doskonalenia kompetencji osób pracujących z dziećmi i młodzieżą dotyczącego wczesnego rozpoznawania zagrożenia używania alkoholu, środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, NSP oraz umiejętności i podejmowania interwencji profilaktycznej.
- Wspieranie inicjatyw, których celem jest przeciwdziałanie zagrożeniu niedostosowaniem społecznym dzieci i młodzieży z uwzględnieniem problematyki zagrożenia uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, środków zastępczych, NSP oraz uzależnieniom behawioralnym.
- Upowszechnianie wiedzy dotyczącej problematyki uzależnień behawioralnych.
- Realizacja programów skierowanych na przeciwdziałanie uzależnieniom behawioralnym wśród dzieci i młodzieży. W szczególności uzależnieniom od gier komputerowych, Internetu i telefonu.
- Wspieranie działań edukacyjno-informacyjnych prowadzonych przez organizacje pozarządowe, w których statucie znajdują się zapisy określające zaangażowanie w sprawy związane z rozwiązywaniem problemów alkoholowych, narkomanii, przeciwdziałanie skutkom uzależnień behawioralnych.
Obszar: Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży także z grup ryzyka poprzez prowadzenie zajęć sportowych uwzględniających działania o charakterze edukacyjno-informacyjnym w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii.
- Realizacja programów zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży poprzez organizację zajęć sportowych skierowanych do dzieci i młodzieży z grup ryzyka zagrożonych niedostosowaniem społecznym oraz uzależnieniami. Wnioskodawca zobowiązuje się do prowadzenia naboru na te zajęcia przy współpracy z pedagogami, psychologami, poradniami pedagogicznymi, świetlicami socjoterapeutycznymi, CUS, Policją, Sądami, Kuratorami.
- Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży poprzez prowadzenie zajęć sportowych uwzględniających działania o charakterze edukacyjno-informacyjnym w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii (np. spotkania ze specjalistami - pedagog, psycholog, pogadanki o tematyce profilaktycznej, kampanie edukacyjno-informacyjne na temat uzależnień).
Obszar: Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu poprzez integrację społeczną osób z problemem uzależnienia alkoholu lub narkotyków po zakończeniu terapii w placówce leczenia odwykowego.
- Realizacja programów integracji społecznej i pomocy psychologicznej dla osób z problemem uzależnienia alkoholu lub narkotyków po zakończeniu terapii w placówce leczenia odwykowego.
- Wspieranie grup i środowisk abstynenckich w realizacji programów i przedsięwzięć w zakresie organizacji zajęć terapeutycznych, działań ukierunkowanych na integrację środowisk abstynenckich.
Pełną treść ogłoszenia (w tym terminy składnia wniosków, wymagania formalne oraz merytoryczne, a także główne kryteria oceny wniosków) znaleźć można pod adresami poniżej.
DO POBRANIA:
- Ogłoszenie o konkursie na realizację zadań w roku 2025, uwzględniających cele operacyjne dotyczące profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii, określone w Narodowym Programie Zdrowia (plik PDF)
- Wniosek na realizację zadania Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Łuków na 2025 rok (plik DOCX)