2 maja w całym kraju świętowany jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to ustanowiono na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Zgodnie ze zwyczajem mieszkańcy całego kraju proszeni są o wywieszenie tego dnia biało-czerwonych flag na balkonach, w oknach lub przy domach.
Biało-czerwona flaga to znak rozpoznawczy, symbol jednoczący i łączący Polaków w kraju oraz za granicą, widoczny symbol przynależności narodowej. Flaga Polski jest obecna we wszystkich ważnych chwilach: podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości.
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości - białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji. Istnieje ponadto wiele innych form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.
Uchwalenie ustawy ustanawiającej od 2004 r. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej miało na celu przypominanie znaczenia biało-czerwonych barw, które wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Inicjatorom święta chodziło również o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach w historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Ciekawostką związaną ze Dniem Flagi RP jest również to, że 2 maja 1945 r. w czasie bitwy o Berlin w końcówce II wojny światowej, polscy żołnierze zawiesili biało-czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa.
Ponadto wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy także z innego, typowo praktycznego powodu. Jeszcze kilkanaście lat temu flaga państwowa nie mogła być wieszana bez konieczności, a w czasach PRL w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane podczas nieuznawanego przez ówczesne władze Święta Konstytucji Trzeciego Maja.
Dziś flagę można wieszać przez cały rok. Z okazji Dnia Flagi RP Miasto Łuków zachęca mieszkańców do wywieszenia biało-czerwonych barw widocznych miejscach na posesjach lub balkonach.