Łukowski Ośrodek Kultury to jednostka dbająca o dostarczanie kultury mieszkańcom miasta. Jego korzenie sięgają 1918 r., kiedy w Łukowie powstało Towarzystwo Kulturalne „Ogniwo” krzewiące oświatę, upowszechniające teatr oraz czytelnictwo, a także prowadzące działalność rozrywkową. Podczas II wojny światowej członkowie różnych stowarzyszeń organizowali tajne nauczanie, domowe biblioteki, teatr i imprezy o charakterze patriotycznym. Po wyzwoleniu Łukowa w 1944 r. przystąpiono do odbudowy miasta i spontanicznego organizowania życia kulturalno-oświatowego. Przywrócono do pracy bibliotekę miejską i wznowiono wydawanie prasy.
Łukowski Ośrodek Kultury powstał w 1975 r. w wyniku przeprowadzenia reformy administracyjnej i ulokowania Łukowa w województwie siedleckim. Działał na terenie 13 gmin, mając pod opieką 68 wiejskich klubów, 3 gminne ośrodki kultury i 38 bibliotek. Wcześniej, bo w 1954 r. w Łukowie działał Powiatowy Dom Kultury, który prowadził działalność oświatową, artystyczną oraz związaną z wypoczynkiem i turystyką na terenie miasta i powiatu. W 1977 r. powstał Młodzieżowy Dom Kultury jako filia ŁOK. Była to pierwsza tego typu placówka w województwie siedleckim, posiadająca bibliotekę, salę gier automatycznych, salę dyskotekową i inne pomieszczenia, w których przebywać mogło nawet 100 osób jednocześnie. W obecnym miejscu przy ulicy Wyszyńskiego Łukowski Ośrodek Kultury działa od roku 1992.
ŁOK jest pomysłodawcą najstarszej imprezy teatralnej w Polsce - Sejmików Wiejskich Zespołów Teatralnych, które od 1970 r. odbywają się w Stoczku Łukowskim, mieście oddalonym o około 30 km od Łukowa. Placówka od lat organizuje też konkursy muzyczne, recytatorskie i przeglądy teatralne, z których część ma zasięg ogólnopolski. „Towarem eksportowym” jest Fabryka Piosenki, której reprezentanci osiągają liczne triumfy w przeglądach, festiwalach i konkursach muzycznych o szczeblu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim.
W ŁOK-u działa Galeria PROwizorium, gdzie profesjonaliści i amatorzy wystawiają swoje dzieła sztuki. Równolegle realizowane są spektakle teatralne dla dzieci i młodzieży, koncerty, występy kabaretowe, imprezy rekreacyjne, integracyjne, społeczne. Placówka jest również miejscem paneli dyskusyjnych i debat, spotkań ze znanymi ludźmi i areną eliminacji do ogólnopolskich konkursów. Łukowski Ośrodek Kultury organizuje też wiele imprez kulturalnych poza swoją siedzibą, a najważniejsza i najbardziej widowiskowa z nich to „Dni Łukowa”. ŁOK współpracuje też z innymi organizacjami, stowarzyszeniami i instytucjami, wspierając je przy organizacji poszczególnych uroczystości bądź imprez. To właśnie przy tej instytucji od kilku lat działa Łukowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, adresowany dla starszych osób chcących poszerzać swoje horyzonty i zdobywać nową wiedzę.