Bernhard Marx z Freiburga w Niemczech oraz Schola Cantorum Thorunensis z Torunia wystąpią podczas pierwszego tegorocznego koncertu organizowanego w ramach IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie. Wydarzenie zaplanowane w niedzielę 16 maja będzie można oglądać m.in. w Internecie.
Koncert odbędzie się w parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie, a jego początek zaplanowano na godz. 19:00. Występ organisty z Niemiec oraz grupy z Torunia, będzie transmitowany również na żywo na stronie internetowej Łukowskiego Ośrodka Kultury oraz w Katolickim Radiu Podlasie (101,7 FM).
Schola Cantorum Thorunensis to działający w Toruniu zespół śpiewaków-solistów, istniejący od 2010 roku. Został utworzony z inicjatywy Pawła Głowińskiego, pod którego kierownictwem pozostaje po dziś dzień. Misją zespołu jest promowanie muzyki dawnej i współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem muzyki sakralnej. Poziom wykonawczy Schola Cantorum Thorunensis inspiruje zarówno polskich jak i zagranicznych twórców muzyki sakralnej do komponowania utworów dla zespołu (Daniel Knaggs, Sławomir Czarnecki, Ewa Fabiańska-Jelińska, Jędrzej Rochecki), dzięki czemu zespół może poszczycić się odnotowanymi licznymi prawykonaniami. Jednym z najnowszych i najznakomitszych dzieł napisanych specjalnie dla zespołu jest oratorium ku czci Bożego Miłosierdzia „Two Streams” na zespół wokalny i instrumenty smyczkowe przez jednego z najwybitniejszych amerykańskich kompozytorów młodego pokokenia - Daniela Knaggsa.
Bernhard Marx pierwsze lekcje z gry na fortepianie pobierał u Engelberta Keßlera w St. Wendel. Następnie studiował na wyższych uczelniach muzycznych w Saarbrücken, Freiburgu i w Paryżu u największych sław muzyki organowej - Marie–Claire Alain oraz Gastona Litaiza. W latach 1972–1975 w ramach stypendium DAAD kontynuował naukę w Wiedniu i Bolonii. W 1973 roku otrzymał 3 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Brugii a w 1979 roku 2 nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Saarbrücken. Występował w ramach międzynarodowych festiwali w niemal całej Europie, USA, Meksyku, Brazylii, Argentynie oraz w Japonii. Od 1972 roku jest tytularnym organistą w Kościele Św. Jana we Freiburgu a od 1997 roku profesorem w Hochschule für Kirchenmusik w Rottenburgu. Profesor Marx sprawuje także funkcje inspektora organów Archidiecezji we Freiburgu. Od 2011 roku wirtuoz jest także tytularnym organistą w Bazylice St. Blasien, trzecim największym kościele w Europie. Bernhard Marx jest również zapraszany jako juror do międzynarodowych konkursów organowych.
Ponadto, jak informuje Łukowski Ośrodek Kultury, honorowego patronatu nad IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej udzielił Prezydent RP Andrzej Duda, a jednym z mecenasów wydarzenia został Totalizator Sportowy, właściciel m.in. loterii LOTTO.
Komitet Honorowy IX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Łukowie:
- JE Ks. Bp Kazimierz Gurda - Ordynariusz Siedlecki
- Piotr Gliński - wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Jarosław Stawiarski - Marszałek Województwa Lubelskiego
- Stanisław Gogacz - Senator RP
- Sławomir Skwarek - Poseł na Sejm RP
- Dariusz Szustek - Starosta Łukowski
- Piotr Płudowski - Burmistrz Miasta Łuków
- Ryszard Montusiewicz - Dyrektor TVP3 Lublin
Mecenasi i sponsorzy:
- PPH Iwonex
- Kwiaciarnia „Łąki Pąki”
- Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe Parisel Palace
- Powiat Łukowski
- Totalizator Sportowy (mecenas)
Organizatorzy:
- kan. Andrzej Kieliszek - proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie
- kan. Krzysztof Stepczuk - proboszcz Parafii NMP Matki Kościoła w Łukowie
- Łukowski Ośrodek Kultury
- Miasto Łuków