Dzisiaj jest: 20 Czerwca 2018   |   Imieniny obchodzą: Bogna, Florentyna, Rafał

Sesja Rady Miasta Łuków

Listy Burmistrza Łukowa Dariusza Szustka do Mieszkańców

Listy Burmistrza Łukowa Dariusza Szustka do Mieszkańców

Geoportal - System Informacji Przestrzennej Powiatu Łukowskiego

Organizacje pożytku publicznego

 

Pogoda

 

Działania promujące czytelnictwo

Od początku drugiego semestru w Zespole Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Łukowie podjęto szereg działań mających na celu upowszechnianie czytelnictwa wśród młodych osób. Pierwszym działaniem jest wystawa fotograficzna pod tytułem „Nieważne jak, ważne, że czytam” zainicjowana przez Panią Agnieszkę Bryłę i Panią Elżbietę Wereszczyńską. Młodzi ludzie przez dwa minione miesiące mieli za zadanie wykonać zdjęcie swojej osoby z książką w różnorodnych sytuacjach.

Pomysły uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 oraz Gimnazjum Nr 1 przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorek wystawy. Okazuje się, że książki można czytać siedząc na drzewie, na kuchni kaflowej, na rowerze, w lodówce i u fryzjera. Głównym celem akcji było uzmysłowienie wszystkim, że czytanie nie jest nudnym zajęciem. Może stać się ono prawdziwą rozrywką, inspirującą innych do działania.

Drugim działaniem mającym na celu upowszechnianie czytelnictwa stała się wystawa prac literackich. Uczniowie pod opieką Pani Agnieszki Bryły, Pani Iwony Zubkiewicz i Pani Joanny Olszewskiej stworzyli wypowiedzi pisemne, które miały być dokończeniem zdania "Ta książka powinna zostać lekturą szkolną" i uzasadnieniem swojej opinii. Wśród uczniów gimnazjum najchętniej wskazywane utwory to: "Harry Potter", "Gwiazd naszych wina", "Alchemik", "Świat Zofii", "Kamienie na szaniec", "Pamiętnik narkomanki", "Wiedźmin" i "Igrzyska śmierci". Wśród uczniów szkoły podstawowej dominowały: "Magiczne drzewo", "Nela Mała Reporterka", "Misja na czterech łapach", "Harry Potter", "Silver. Pierwsza księga snów", "Awantura o Basię".

Trzecim zadaniem stała się aktualizacja istniejącego od roku w Gimnazjum Nr 1 Kącika Czytelniczego. Jest to miejsce na korytarzu szkolnym, gdzie umieszczono półkę, stolik oraz fotel. Uczniowie mogą zabierać do domów książki bez żadnych zobowiązań. Nie muszą ich oddawać, wystarczy, by je czytali. Pozycje na półce (zarówno w języku polskim, jak i angielskim) są ciągle aktualizowane, na początku lutego zakupiono 15 woluminów. Pomysłodawczynie Kącika – Pani Agnieszka Bryła i Pani Małgorzata Tomczak – starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i pozyskują zróżnicowane tematycznie książki. Przeprowadzane są rozmowy i ankiety, dzięki którym ten "przechodni" księgozbiór jest uzupełniany o literaturę najbardziej przez uczniów pożądaną.

Działania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwoDziałania promujące czytelnictwo